Davutoğlu’nun yönettiği bakanlar kurulu, Suriye’deki ‘dost gruplara’ silah verilmesi için karar almış

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” diyerek, işaret ettiği 7 Haziran – 1 Kasım 2015 tarihleri arasıyla ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı.

Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında, Ağustos 2015’te toplanan Bakanlar Kurulu, Suriye’den gelebilecek terör tehdidine karşı bölgedeki ‘dost gruplara’ silah ve malzeme verilmesi, bunların sınırdan geçirilmesi kararı almış. Karar kapsamında devletin ilgili birimlerine açık yetki verilmiş.

Cumhuriyet gazetesinin ‘güvenilir kaynaklara’ dayandırdığı haberine göre, 7 Haziran 2015’te, AKP’nin tek başına iktidarını kaybetmesi üzerine yeni hükümet kurulana kadar görevine devam eden Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Ağustos 2015’te, Suriye’deki iç savaşla ilgili önemli bir karar aldı.

Devlet birimlerine açık yetki verilmiş

Bakanlar Kurulu’nda, bu kapsamda, Suriye’den gelebilecek terör tehdidinin önlenmesi amacıyla buradaki ‘dost grupların’ desteklenmesi kararlaştırıldı. Alınan kararla, bu konuda devletin ilgili birimlerine açık yetki verildi. Buna göre Türkiye, Suriye’de ‘dost grup’ olarak gördüğü örgütlere silah ve teçhizat desteği verecek, devletin ilgili birimleri, bu grupların sınırdan getirilip götürülmesi konusunda tam yetkili olacaktı.

Yine bu örgütlerin kullanacağı silahların yurt dışından ithal edilmesi amacıyla ilgili birimlere yetki verilirken, bu malların girişleri gümrük dışı tutuldu. Bu tarihten sonra, arasında birçok cihatçı örgütün de olduğu gruplar Türkiye tarafından büyük oranda desteklendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin