Davutoğlu’ndan alınan o kritik yetki AKP’ye dönen Erdoğan’a geri veriliyor!

Üç yıla yakın bir süreden sonra sonra AKP Genel Başkanlığı’na hazırlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’na yeni yetkiler verilecek. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun son döneminde yetki alanından çıkarılan il ve ilçe teşkilatlarına atama yetkisi Erdoğan’a 21 Mayıs’taki olağan üstü kongreden sonra geri iade edilecek. Bu kritik yetki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na (MKYK) devredilmişti.

Hürriyet’tin haberine göre, AKP kulislerine dayanadırdığı haberine göre, çok hızlı teşkilat operasyonlarına olanak sağlayan bu yetkinin, 21 Mayıs’taki olağanüstü kongrenin ardından Erdoğan’a verileceği konuşuluyor. Kongrenin ardından yenilenecek MKYK’nın kararıyla yapılması beklenen bu yetki devrine ilişkin AKP’den üst düzey bir yetkili şunları söyledi:

Karar yeni MKYK’da

“Tüzüğümüze göre bu yetki MKYK’ya ait. Ancak, ihtiyaca binaen işlerin daha süratli yürümesi için geçmişte bu yetki Teşkilat Başkanına devredilmişti. Teşkilat Başkanı da Genel Başkanla istişare ederek bu yetkiyi kullanmıştı. Ancak daha sonra bu yetki yeniden MKYK’ya iade edildi. Şu anda, teşkilatlardaki görevlendirmeler konusunda yetki MKYK’da. Teşkilat Başkanı, Genel Başkanla istişare ederek teşkilatlarda vekaleten görevlendirmeler yapabiliyor ancak asaleten görevlendirmeler MKYK’nın onayına bağlı. Yine ihtiyaca binaen, yeni genel başkanımızın da görüşü doğrultusunda MKYK kendisine ait bu yetkiyi eskiden olduğu gibi devredebilir. Bu konu henüz yetkili kurullarda oturulup konuşulmadı ancak kongreden sonra yeni oluşacak MKYK’da elbette değerlendirilir.”

2002’de Erdoğan’ın genel başkanlığı döneminde devredilip yıllarca kullanılan bu yetki, geçen yılki genel başkan değişimi öncesinde MKYK’ya iade edildi. MKYK’nın bu konudaki kararına ilk imzayı da Ahmet Davutoğlu attı. Bu yetki, genel başkanlığı döneminde Başbakan Binali Yıldırım’a da verilmedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin