Davutoğlu: Çıplak arama Türkiye’nin yüz karasıdır

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Uşak Emniyeti’nde 30 üniversiteli kadın öğrenci ile ülke genelinde cezaevlerinde kadınlara çıplak arama yapılmasına tepki gösterdi. Kadınlara çıplak arama yapılmasının yüz karası olduğunu söyleyen Davutoğlu, 28 Şubat döneminde yapılan birçok zulmün de dönemin yöneticileri tarafından reddedildiğine dikkat çekti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ülke genelinde cezaevlerinde ve Uşak Emniyeti’nde üniversiteli kız öğrencilere yönelik çıplak arama ve tacizi Meclis gündemine taşımasının ardından gün yüzüne çıkan çıplak arama işkencesine bir tepki de eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

Sosyal medyada bir video yayınlayan Davutoğlu, çıplak aramaya sert tepki gösterdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Davutoğlu şöyle konuştu:

”BİR KADIN HAPİSHANEDE ÇIPLAK MUAYENE EDİLEMEZ”

‘‘İnsan onuru esastır ama insan onuru için de kadınların onuru esastır. Kendi kadınlarının onuruna sahip çıkamayan bir toplumun, demokratik kültür oluşturması mümkün değildir!

Sayın Cumhurbaşkanı kimsesizlerin sahibiyse önce o kadınları alıp dinlemelidir. Çıplak arama yüz karasıdır. Ne siyasi düşüncede olduğu ne olduğu beni hiç ilgilendirmiyor, geçmişte ne yaşadıkları da beni hiç ilgilendirmiyor. Hatta suçlu olup olmadığı da ikinci meseledir. Suçlu olarak cezasını hapishanede çekebilir ama bir kadın hapishanede çıplak muayene edilemez. Nokta.

”KAMERA KAYITLARI İNCELENSİN”

Bizzat bunu yaşadığını söyleyen kadınların videosunu izledim. Bütün o kamera kayıtları incelensin diyor. Şimdi birisine bir suç isnat ettiğinizde o kişinin ifadesine önem verip ‘yok böyle bir şey’ demek kolaydır. Peki mağdur olanın ifadesine yine aynı derecede değer vermiyorsunuz?  O da diyor ki ‘bu var’. O zaman yapacağınız iş çok açık; bütün kamera kayıtlarını incelemek.

”BEN BUGÜN İKTİDARDA OLSAM BU OLAYIN HESABINI SORARDIM”

Ben bugün iktidarda olsaydım Cumhurbaşkanlığı makamında, başbakanlık makamında veya herhangi bir makamda olsaydım önce bu kadınları çağırır dinlerdim ve gerçekten böyle bir şey varsa bu olayın hesabını sorardım.

”28 ŞUBAT’TA DA BİRÇOK ZULMÜ O ZAMAN Kİ YÖNETİCİLER REDDEDİYORDU”

AK Parti sözcülerinin bu konu takındıkları tutum üzüntü vericidir. 28 Şubat’ta da birçok zulmü o zaman ki yöneticiler reddediyordu. Biz de araştırın diyoruz. Bugün onların yapması gereken bir Meclis araştırmasıyla bu olayın tetkik edilmesi, sonunda gerçekten böyle bir şey yoksa ortaya çıkar, varsa bu affedilecek bir hata değil.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Asıl yüz karası 17/25 Aralık operasyonunu gerçekleştiren kahraman kadroların tasfiye edilmesine rıza gösterilmesi ve 15 Temmuz kumpasında sessiz kalınmasıdır. Bugün kü yaşanan mazlumiyetler de dahliniz ve vebaliniz var.

  2. Davut sana iki yüzlü desem az yirmi yüzlü desen çok olur.Firsati kaçirmayan leş kargalari gibisin.Sureti Haktan görünmek (olmadiği halde) bir nifak libasıdır.Yok eğer tövbe ettim diyorsan fahişeler de ediyor.Ama onlarinki samanlığı görene kadar.Bu melek nümun insanlar çıplak aranirken değil gazete önünde başörtülü başları yarılırken infial göstercektin azizim.nezaketimi bozmayayim diyom ama ahlaksizliğa karnımız tok.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin