Darbe koyulaşıyor: Rejim yine HDP’li siyasetçileri hedef aldı

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 20 kişiden 17’si cezaevine gönderildi. Tutuklananlar arasında bulunan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Kayyımın ilk icraatı belediye binası önünde cuma namazı kılmak oldu. Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Günlerdir gözaltında tutulan HDP’liler, Ankara Adliyesi’nde tam 24 saat bekletildi. Avukat görüşleri kısıtlandı. HDP’den yapılan açıklamaya göre 20 kişi, hiçbir somut delil gösterilmeksizin, uydurulmuş iddialarla tutuklamaya sevk edildi. Milletvekilleri adliye binasına alınmadı. Tutuklama kararları ise polis bariyerlerinin arkasından avukatlara iletildi. Kars’ta önceki gün gözaltına alınanların gözaltı süresi de uzatıldı.

HDP’NİN ELİNDE İL BELEDİYESİ KALMADI

AB, HDP’ye yönelik operasyonları ‘endişe ve üzüntüyle’ karşıladığını açıkladı. CHP ise operasyon ve sonrasındaki kayyım kararını ‘darbe’ olarak yorumladı. HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı 65 belediyeden yalnızca 5’ini elinde tutuyor. Kars Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla HDP seçimlerde kazandığı son il belediyesini de kaybetmiş oldu. AKP rejimi, seçimle alamadığı belediyeleri ‘kayyımlarla’ gasp etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘Kobani soruşturması’ kapsamında HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik operasyonda 25 Eylül’de gözaltına alınan 20 siyasetçiden 17’si tutuklandı. Tutuklamaya ‘kaçma şüphesi’ gerekçe gösterildi.

Tutuklananlar arasında HDP Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve eski milletvekili Prof. Dr. Emine Beyza Üstün gibi isimler de bulunuyor. İmralı Heyeti Üyesi ve HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyesi Gülfer Akkaya ve HDP eski Milletvekili Altan Tan ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

AVUKATLAR SALONA ALINMADI

Adliye binası polisler tarafından ablukaya alındı. Milletvekillerinin adliyeye girişine bile müsade edilmedi. Mahkeme başkanı, tutuklama kararını avukatları duruşma salonuna çağırmadan okudu. Karar, avukatlara, polis barikatlarının ardından uzatıldı. Tutuklamaya “kaçma şüphesi” gerekçe gösterildi. Kararda, ‘atılı suçlar için kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alındığında, hayatın olağan akışı içinde kaçma şüphesi oluştuğu’ ve ‘şüphelilerin salıverilmesi halinde dosya kapsamında ifadelerine başvuruların tarafların beyanlarına etki edebilmesi ihtimalinin varlığı’ gerekçe gösterildi. 

POLİS, AVUKAT VE VEKİLLERE SALDIRDI

Tutuklama kararının ardından avukatlar müvekkillerine ihtiyacı olan eşyalarını ulaştırmak için polislerden müsade istedi. Ancak adliye koridorunda barikat kuran polisler, avukatlara fiziki müdahalede bulundu. Bunun üzerine milletvekilleri de polis barikatını aşarak, tutuklanan siyasetçilere ulaşmaya çalıştı. Polis avukatlara ve milletvekillerine sert müdahale etti.

KARS BELEDİYESİNE KAYYIM ATANDI

Tutuklanan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in yerine kayyım atandı. İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Ayhan Bilgen ‘geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldı’ ve yerine Kars Valisi Türker, Kars Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. 25 Eylül’de gözaltına alınan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen istifa edeceğini duyurmuştu.

HDP’NİN ELİNDE İL BELEDİYESİ KALMADI

HDP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı 65 belediyeden yalnızca beşini elinde tutuyor. Kars Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla HDP seçimlerde kazandığı son il belediyesini de yitirmiş oldu. HDP’nin kazandığı 65 belediyeden 52’sine kayyım atanmış oldu. Mazbatası verilmeyen ve el değiştiren belediyelerle birlikte yalnızca beş belediye HDP’de kaldı: Adıyaman Kömür, Ağrı Patnos, Diyarbakır Çınar, Şırnak Silopi ve Şırnak Balveren.

CHP: PLANLI SİYASİ BİR OPERASYON

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise yazılı bir açıklama yaptı: “18 yıllık iktidarının sonunda ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu zalim iktidarın, halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarına yönelik baskıları da bitmiyor. Kars halkının iradesiyle belediye başkanlığına seçilen Ayhan Bilgen’in, tutuklanmasının üzerinden bir saat dahi geçmeden görevden alınması ve yerine kayyum atanması, hukuki değil, tamamen siyasidir. Yaşanan bu süreç, Kars Belediyesi’ne planlı bir operasyon yapıldığının göstergesidir.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin