‘Bisikletli Nuh’un Gemisi’yle Amsterdamlılar’a aşure dağıttılar 

HABER | BASRİ DOĞAN, AMSTERDAM TR724 

Hollanda’da Birlikte Yaşama Sanatına Katkı (Kunst van het Samenleven) gönüllüleri Nuh’un gemisi örneğinden yola çıkarak bisiklete monte edilen Nuh’un Gemisi’yle aşure dağıtma etkinliği düzenledi.

Programın organizatörlerinden Amsterdam Kunst van het Samenleven (Birlikte Yaşama Sanatına Katkı) gönüllüsü Fatma Lapçin, bu haftanın Hollanda genelinde Yalnızlık Haftası olması nedeniyle Amsterdam Slotervaart semtinde böyle bir program tertiplediklerini söyledi.

‘KORONA DA NUH TUFANI GİBİ BİR FELAKET ‘ 

İlgiden memnun olduklarını belirten Lapçin, şunları anlattı: “Eşimle birlikte Hollanda’nın sembolü bisiklet üzerine yerleştirilen yelkenli gemi üzerinden aşure dağıttık. Aslında bu gemi bir yönü ile korona gemisi. Aslında Nuh’un gemisi de bir felaket sonrasında yapılmıştı. Aslında korona da dünyanın başına gelmiş Nuh tufanı gibi bir felaket. Bu felaket ile birlikte insanların nasıl yaşayabileceğini öğrenmesi lazım. Her şeyi yapamayız. Bu salgın döneminde bu yasak şu yasak denilir. Aslında kurallara uyarak her şeyi nasıl yapabiliriz, bu korona krizi ile nasıl baş edebiliriz ve yalnızlığa nasıl çözüm üretebiliriz bu amaçla hazırladığımız bir program.

Bu hafta aynı zamanda yalnızlık günü, iki hafta önce komşular günü ve hayvanlar günü idi. Bu hafta içerisine bu 3 konsepti yerleştirerek, Amsterdam halkı ile kaynaşmak ve bütünleşmek istedik. Hem gemiye hem de yaptığımız aşureye ilgi yoğun oldu. 75 adet aşure paketlerimiz iki saat gibi kısa sürede insanlar tarafından paylaşıldı. Yaşadığımız Amsterdam halkına  iyi bir diyalog ve kaynaşma günü düzenlediğimizden son derece memnun olduk. Katılımcılarda son derece memnun oldular.”

Yılmaz ailesi etkinliğe hep birlikte destek verdi.

Amsterdam Slotervaart semtinde Delflandplein Meydanı’nda 40 kişilik korona etkinlik kuralına uyarak çocuklar da farklı gösteriler yaptı. Aileler çocuklarının gösterilerini ilgiyle takip etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin