Danimarka’da silahlı saldırı; 3 ölü, 3 yaralı

HASAN CÜCÜK | KOPENHAG TR724

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın Amager semtinde bulunan alışveriş merkezi Fields’te meydana gelen silahlı saldırıda ölü ve yaralılar var. Akşam saatlerinde meydana gelen saldırıyla ilgili 22 yaşında bir Danimarkalı gözaltına alındı. Kopenhag Belediye Başkanı Sophie H. Andersen, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Henüz kaç kişinin yaralı olduğunu bilmiyoruz. Ölü olup olmadığını da bilmiyoruz.” dedi.

Danimarka akşam saatlerinde bir alışveriş merkezinden gelen saldırıyla sarsıldı. Saldırı haberi sonrası AVM’nin olduğu bölgeye çok sayıda ağır silahlı polis sevk edilirken, bölge güvenlik kordonuna alındı. Silah sesleri sonrası AVM’de panik yaşandı. Görgü tanıkları, 3-4 el silah sesi duyduğunu açıkladı.

Saldırı sonrası Kopenhag Emniyeti yetkileri basın toplantısı düzenledi. Saldırı sonrası gözaltına alınan kişinin Danimarkalı, yaşının ise 22 olduğunu açıklayan emniyet yetkilileri, çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu belirtti. Polis, hayatını kaybedenlerle ilgili net sayısı yakınlarının haberdar edilmesi sonrası sağlık yetkililerinin açıklayacağını ifade etti.

Saldırı sonrası başta başkent Kopenhag olmak üzere, başkentin bulunduğu Sjealland Adası genelinde operasyonlar başlatıldı. Saldırganın motivasyonu hakkında bilgi vermeyen polis, terör eylemi üzerinde durduklarını söyledi. Saldırıyı sadece bir kişi mi yoksa bir grubun gerçekleştirdiği konusunda ise çalışmalar devam ediyor.

Saldırı sonrası Kopenhag Devlet Hastanesi’ne 3 yaralının getirildiği bilgisi paylaşıldı. AVM etrafında geniş güvenlik önlemi alınırken, yaralı ve hayatını kaybedenlerin ambulansa taşınma görüntülerinin alınmaması için paravanlar kuruldu. Polis görgü tanıklarından ellerinde bulunan görüntüleri teslim etmesini istedi. Kaç kişinin hayatını kaybettiği konusunda henüz net bir açıklama yok. Ancak 3 ila 5 kişinin hayatını kaybettiği telaffuz ediliyor.

Gecenin ilerleyen saatinde basının karşısına çıkan Kopenhag Emniyeti Polis Başmüfettisi Sören Thomassen, saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3’ü ağır olmak üzere çok sayıda yaralı olduğunu açıkladı. Thomassen, hayatını kaybedenlerden birinin 40’lı yaşlarında bir erkek, diğer ikisinin ise genç olduğunu ifade etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin