Damat Albayrak: Masaya yumruğumuz vurduk, doları 5 liraya düşürdük

Kötü ekonomik gidişatın faturasını üstlenmek yerine, suçu dış güçlere yükleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni bir açıklama ile gündem aldo. Albayrak, geçen sene 7 liraya kadar yükselen dolar kurundaki yükseliş ve döviz krizi ile ilgili ilginç bir açıklama yaptı. Rize’de seçim kampanyasına katılan Albayrak, “O saldırıda birileri Türkiye ekonomisi batacak diye hayaller kurdu. Ancak biz o saldırılara karşı masaya yumruğumuzu vurduk ve doları 5 liraya düşürdük” ifadelerini kullandı.

BRUNSON CEZAEVİNDEN ÇIKARILINCA KRİZ ÇÖZÜLMÜŞTÜ

Albayrak, ABD’li Rahip Brunson’un cezaevinden çıkarılıp, Amerika’ya gönderilmesiyle sonuçlanan kriz için ‘dünyanın en büyük ekonomik saldırısıyla karşı karşıya kaldık’ değerlendirmesi yaparken, dövizdeki düşüşe ilişkin de açıklamalarda bulundu. Brunson’un serbest bırakılıp ABD’ye gitmesinden sonra Amerikan hükümetinin yaptırımları sona ermiş, döviz krizi daha sonra çözülmüştü.

‘SALDIRILARI PÜSKÜRTÜP YOLA DEVAM EDECEĞİZ…’

Albayrak, “Biz o saldırılara karşı masaya yumruğumuzu vurduk ve doları 5 liraya düşürdük. Son bir iki ayda ekonomideki önemli gelişmelerle birlikte 81 bin KOBİ’mize 25 milyar liralık çok uygun maliyetlerle kredi imkanı sağladık. Yaklaşık 77 bin 500 esnafımıza da son bir ayda 7,5 milyar liralık finansman sağladık. Bu hafta iş dünyası ile bir araya geldik ve bu yıldan itibaren 2,5 milyon kişiye istihdam sürecini de başlattık. Tüm bu saldırıları püskürtüp, yolumuza daha da sağlam adımlarla devam edeceğiz.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin