Cengiz Çandar: Türkiye Kürdistan’ı kabullenmek zorunda kaldı

Gazeteci Cengiz Çandar, Türkiye’nin Kürdistan’da böyle bir bölge olmasından memnun olmadığını, ancak kabullenmeye mecbur kaldığını söyledi.

Rûdaw’ın haberine göre, Çandar, Rûdaw Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen, “Ortadoğu’da Güvenlik ve Egemenlik Sorunları” konulu Erbil Birinci Forumu’na katıldı.
Forumda, “Suriye ve Güvenlik Modeli” başlıklı oturumda konuşan Cengiz Çandar, ‘Suriye’, ‘İstikrar’ ve ‘Plan’ın kısa vadede bir arada olamayacağını söyledi.

Tüm dünya güçlerinin müdahil olduğu Suriye’de her gün yeni örgütlerin ortaya çıktığını belirten Çandar, bölgedeki savaşı Avrupa’daki ’30 yıl savaşları’na benzetti. Çandar, “Ortadoğu için Sykes – Picot ile şekillendiği söyleniyor. Bu olmaz. Eğer böyle olursa Musul’un Suriye toprağı olması lazım.” diye konuştu.

Zorla oluşturulan Ortadoğu düzeni tutmuyor

Kürtlerin bölünmüşlüğüne değinen Çandar, şöyle devam etti: “Dün Azad Cundiyani bana ‘Iraklı olduğumu hissetmiyorum, Basralı, Neceflileri kendime yakın görmüyorum, Kamışlı, Kobanili, Diyarbakırlı bir Kürdü kendime daha yakın görüyorum’ dedi. Bu gerçek gösteriyor ki zorla oluşturulan Ortadoğu düzeni bu coğrafyaya uymuyor.”

Çandar, Suriye’deki karmaşık duruma ilişkin olarak, “ABD aralık ayında Erdoğan’da ile konuşuyor ‘orası sizindir’ diyor. Ama şimdi ne yapıyor? Çekilmiyor.” diye konuştu. Çandar, sorulan bir soru üzerine, “Türkiye Kürdistan’da böyle bir bölge olmasından memnun değil. Ancak kabullenmeye mecbur kaldı.” cevabını verdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin