Cumhuriyet Nöbetindeyiz

Önceki gün Cumhuriyet gazetesine yapılan polis baskını sonrasında okurları, gazete önünde nöbet tutmaya devam ediyor. Twitter’da #CumhuriyetNöbetindeyiz etiketiyle yapılan kampanyanın da etkisiyle, dün binlerce insan Cumhuriyet gazetesi önünde toplandı.

Gün boyunca Cumartesi Anneleri’nden sanatçılara, lise ve üniversite öğrencilerinden ev kadınlarına kadar çok çeşitli kesimlerden insanlar gazete binasına gelerek destek oldu. Ayrıca gazetenin çeşitli şehirlerdeki bürolarında da Cumhuriyet okurları toplandı. Bu toplantılara CHP il örgütünden katılımlar oldu.

Bahçeli, baskını savundu

Siyasî partilerin Salı günleri yaptığı Meclis grubu konuşmalarında da Cumhuriyet gazetesine yapılan baskın gündemdeydi. Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş baskını ve gazetecilerin gözaltına alınmasnı kınarken, MHP lideri Devlet Bahçeli, şaşırtmayarak, baskını destekledi.

Yurtdışından çeşitli siyasetçiler de, Türkiye’de durumun daha kötüye gittiğini, medyaya baskının artık dayanılamaz hâle geldiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un “kırmızı çizgi aşıldı” sözüne Başbakan Binali Yıldırım, “Bizde kırmızı çizgiyi halk çizer” diyerek karşılık verdi.

‘Son kale’

Gazetenin eski yayın yönetmeni Can Dündar, gazetedeki köşesinde yayınladığı “Niye çıldırdılar?” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı: “Medyanın neredeyse tamamını satın alarak, cezalandırarak, baskı uygulayarak dize getirmişken, ‘son kale’ Cumhuriyet’in hâlâ direniyor olmasına katlanamıyorsunuz.”

Önceki gün gözaltına alınan köşe yazarlarının bugünkü köşeleri protesto sebebiyle boş sütun olarak çıktı. Gazete avukatları ise gözaltındaki yazar ve yöneticilerin avukatlarıyla 5 gün boyunca görüştürülmemesi uygulamasına itiraz eti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin