‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ ile ekonomi 1 yılda çöktü

Türkiye ekonomisi, ‘başkanlık sistemi’ ile yönetilen son 1 yılda ağır tahribata uğradı. Son iki çeyrektir küçülen ekonomide, yüksek enflasyon ve işsizliğin yanına giderek büyüyen bütçe açığı da eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, 6 Mayıs 2018’de Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul 6’ıncı Olağan İl Kongresi’nde yaptığı seçim konuşmasında yeni sistemle ilgili şöyle demişti: “Bu yeni sistemde istikrar kalıcı hale gelecek. Hızlı karar, gecikmeyen icraat ve etkili yönetimle ekonomik büyüme ivme kazanacak.”

Vaat edilenle gerçekleşen arasında dağlar var

DW Türkçe, Türkiye’nin ‘cumhurbaşkanlığı hükümet’ veya ‘Türk tipi başkanlık’ sistemi ile yönetildiği bir yılın ekonomi karnesini çıkardı.

Türkiye’nin ilk ‘başkan’ını seçtiği 24 Haziran 2018 seçimlerine gidilen süreçte, gerek Erdoğan gerekse kurmayları, başkanlık sisteminin ekonomide büyük bir sıçrama meydana getireceğini söylüyordu. Ancak Türkiye’nin resmen ‘başkanlık’ sistemi ile yönetildiği son bir yılda ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, “Başkanlık sistemi ile ekonomi ivme kazanacak” sözünün tam tersinin gerçekleştiğini gösteriyor.

8 paket açıklandı, yine çare olmadı

24 Haziran sonrasında ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi, döviz kurlarında tarihi bir yükselişe sebep olurken, Türkiye ekonomisindeki kırılganlığı da gün yüzüne çıkarmış oldu. Hükümet, özel sektörün borç sorununu çözmek ve kısılan iç talebi canlandırmak için Eylül 2018’den bu yana sekiz ayrı destek paketi açıklasa da, enflasyon hızla yükseldi.

Son bir yılda 1 milyondan fazla insan işini kaybederken, işsizlik yüzde 14,1 ile tarihi seviyeye ulaştı. Bunun sonucunda ekonomi 2018’in son çeyreği ve 2019’un ilk çeyreğinde küçüldü. Böylelikle Türkiye, resmen resesyona girmiş oldu. Geriye ise başkanlık sisteminin ekonomide zayıflarla dolu karnesi kaldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin