‘Mektup’ sonrası yapılan anket: İmamoğlu yine önde

Piar araştırmanın İstanbul belediye başkanlığı seçimine bir gün kala açıkladığı anket ‘Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun yarışı ‘Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Binali Yıldırım’ın 3,9 puan önünde bitirdiğini gösterdi.

Piar’a göre, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ‘sandığa gitmeyin’ çağrısı sonucu değiştirecek bir etki oluşturmadı.

18-20 Haziran tarihleri arasında 1.620 kişi üzerinde yapılan anket, İmamoğlu’nun yüzde 51,5; Yıldırım’ın yüzde 47,6 oranında oy alacağını gösterdi. Diğer partiler ve bağımsız adayların oy toplamı yüzde 0,9.

Yıldırım’ın önde çıktığı 23 ilçede katılım düştü

Diken’de yer alan habere göre, şirket araştırmada gözledikleri en önemli unsurun İmamoğlu’nun önde çıktığı 16 ilçede katılımın artması, Yıldırım’ın önde çıktığı 23 ilçede katılımın düşmesi olduğunu vurguladı.

31 Mart’ta oy kullanmayan seçmenlerden İmamoğlu’nun yüzde 0,4 puan oy artırdığı sonucuna da ulaşıldı.

Piar ayrıca anket sonuçlarından şu tespiti de yapıyor: “Ak Parti seçmenlerinin önemli bir kısmının, ‘Ak Parti kaybederse ekonomi daha kötüye gider’ endişesi ile, kerhen sandığa gidecek olduğunu gözlemliyoruz. Bu kitlenin bir kısmının dahi sandığa gitmemesi durumunda aradaki fark İmamoğlu lehine daha da açılabilir.”

Öcalan mektubu analizi: Seçime etkisi nötr

Şirketin tespitine göre, Kürt seçmenlerin 31 Mart seçimlerindeki tavrı aynı paralellikte sürüyor.

PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın HDP tabanına yönelik ‘sandığa gitmeyin’ çağrısının muhtemel etkisini de Piar şöyle analiz etti: “Öcalan’ın çağrısı üzerine, sandığa gitmemeyi tercih edecek olan Kürt seçmen ile AK Parti ve MHP’li Milliyetçi seçmenlerin de bir kısmının sandığa gitmeyeceği düşünüldüğünde bu açıklamanın seçime etkisi nötr olacaktır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin