Cübbesine ‘ilik’ arayan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’e sandıkta protesto şoku

Danıştay Başkanlığı seçim sonuçları, yeniden seçilen Zerrin Güngör’e karşı ciddi bir muhalefet oluşmaya başladığını ortaya çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çay toplaması ve önünde düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışmasıyla tepki çeken Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, seçimde 120 üyeden 49’unun oyunu alamadı. 23 üye boş oyla örtülü protesto eylemi yaptı. Güngör, görev süresi boyunca Danıştay’ı kapalı kutu gibi yönetmeye çalışırken, diğer yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile sık sık aynı yerlere gitmesiyle gündeme geldi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Danıştay’ın kuruluş yıldönümü töreninde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile tartışan Erdoğan’ın karşısında cüppesinin olmayan düğmelerini iliklemeye çalışması tartışma oluşturmuştu. Güngör, yine Erdoğan’ın Rize’de çay toplama etkinliğine katılmıştı.

Güngör’ün Erdoğan’ın karşısında cüppesinin iliklemeye çalışmıştı 

Bu ortamda önceki gün Danıştay Başkanlığı seçimlerine yeniden gidildi. Güngör’ün karşısına Danıştay Üyesi Nizamettin Kalaman çıktı. Güngör, 120 üyenin 71 oyu ile yeniden başkanlığa seçildi. Ancak Güngör’e oy vermeyen ciddi bir kitle yer aldı. 49 üye Güngör’e oy vermeyerek tavrını belli etti. Nizametten Kalaman 19 oy alırken, 23 üyenin boş oy atması, 5 üyenin geçersiz oy kullanması Güngör’ü protesto olarak yorumlandı.

Öte yandan Güngör’ü ilk teprik edenlerin başında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün telgraf göndererek Güngör’ü kutladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin