Çorlu’daki tren faciasında hani ihmal yoktu!

Tr724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Çorlu’da yaşanan ve aralarında çocukların da bulunduğu 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntüler facianın göz göre göre geldiğini, ağır bir ihmal olduğunu belgeliyor. Buna göre menfezin altı trenin geçişinden önce 1 metre kadar boşalmış. Menfezin etrafında su birikintisi yok ve raylar da iki yana doğru genişleme var. 5 Kasım’daki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP Tekirdağ Milletvekili Canan Yüceer’in konuya ilişkin sorusuna Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “İhmal yok, kusur yok. Kazanın sebebi yağmur.” diyerek cevap vermişti. Bakan’ın bu görüntüler üzerine ne söyleyeceği merak konusu!

Çorlu’da 8 Temmuz’da yaşanan tren faciasının üzerinden neredeyse 4,5 ay geçti. Ancak bugüne kadar ne bir iddianame hazırlandı ne de tutuklama oldu. Tartışmalı bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan ve TCDD YÖnetim Kurulu’nu aklayarak, faturayı 4 memura kesen bilirkişi raporu da kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti. Hürriyet Gazetesi dün faciayla ilgili çok önemli görüntüler yayınladı. 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı tren faciasının tren içi ve dışı kameralarına ait görüntüler bilirkişi raporunu da yalanlıyor.

Buna göre, kaza meydana geldiği sırada iddia edildiği gibi ray ve çevresinde herhangi bir su birikintisi görünmüyor. İkinci olarak, rayların altındaki menfezin lokomotifin geçişi sırasında boşaldığı ileri sürülüyordu. Bunun da doğru olmadığı görüntülerle ortaya çıktı. Zira trenin ön kamerasına ait görüntüde rayların altının 1 metreden fazla boşaldığını gözler önüne seriyor. Menfeze geldiği anda raylar yay gibi fırlayarak lokomotifi zıplatıyor. Bu sırada makinist Halil Altınkaya oturduğu koltuktan sıçrayıp kafasının tavana çarpıyor. İkinci makinist Suat Şahin ise bir anda kendini yerde buluyor. Bu arada arkadaki vagonlar da sırayla raydan çıkıyor. Tren bir kaç yüz metre sonra duruyor. Ve makinistler yolculara yardıma gidiyor. Sağ kurtulan yolcuların da yaralı olanlara yardım etmeye çalıştığı görülüyor.

Bilirkişi raporunda, “Makinistin hatta bir anormallik olduğunu hissetmesi ile birlikte kamera görüntülerinden seri fren yaptığı hareketlerinden anlaşılmaktadır.” deniliyor. Ancak görüntülere göre kaza anına kadar makinist hiç bir şekilde yavaşlamıyor. Lokomotif zıpladıktan sonra makinist fren yaparak treni durduruyor.

10 GÜN ÖNCEKİ UYARI DİKKATE ALINMAMIŞ

Bilirkişi raporunda, TCDD 1 Bölge Müdürlüğü’nün kazadan 10 gün önceki uyarısına da dikkat çekiliyordu. Zira o uyarı dikkate alınsaydı söz konusu menfezin altındaki boşalma günler öncesinde tespit edibelilir ve kazanın önüne geçilebilirdi. Zira görüntülerde menfezin kazadan önce boşaldığı görülüyor. Eğer önceden kondol edilse görülmemesi mümkün olmayan bir boşluk var rayların altında. Görüntüler, bakım ve kontrol yükümlülüklerinin yerine getirilmediğinin, faciada ağır bir ihmal olduğunun ispatı.

ŞİMDE NE DİYECEK, NE YAPACAKSINIZ?

Söz konusu kazada kızı Sena ve iki yeğenini kaybeden Gürkan Köse, görüntülerin ortaya çıkması üzerine tepkisini twitter hesabından gösterdi. Köse, “Sayın Mehmet Cahit Turan, Sayın İsa Apaydın. Sizlerin sorumsuzluğu yüzünden evladımı ve 24 canımızı kaybettik. Bu görüntülerden sonra ne diyecek, ne yapacaksınız.” ifadelerini kullandı.

BU AYIP YETKİLİLERİNDİR

Aynı kazada 9 yaşındaki oğlu Arda’yı kaybeden Mısra Sel ise, “Yağan yağmura dayanamayacak rayları döşemek, denetimini yapmamak bu facianın en büyük sebebidir! Kaza öncesi de sonrası da sorumluluk almayıp hiç bir açıklama yapmayan yetkililer de bu ülkenin en büyük ayıplarından birileridir!” paylaşımında bulundu.

HANİ SUÇLU OLAN YAĞMURDU?

Aynı kazada kızı Bihter’i kaybeden Zeliha Bilgin ise TCDD Genel Müdürür İsa Apaydın’ı menşınlayarak paylaştığı tivitte duygularını, “Hani yağmurdu suçlu! Nerede adalet, nerede insanlık! Facia buuu facia! Sebep olanlar elini kolunu sallaya sallaya gezsin. İyi izle @isaapaydintcdd” sözleriyle dile getirdi.

1 YORUM

  1. Bizde hesap vermek zayıflıktır.

    Her kesimde böyle, sadece bizim düşman olduklarimizda değil.

    Maalesef.

    Hep başkaları hesap versin. Adalet bizim için, hesap vermek başkaları…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin