Çorlu’da yolcu treni devrildi: 10 ölü, 73 yaralı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin vagonları raylardan çıkıp devrildi. Ölü ve yaralıların olduğu belirtilirken, bölgeye ambulanslar sevk edildi. İlk belirlemelere göre kazada 10 kişi öldü, 73 kişi yaralandı. Kazanın hava muhalefeti nedeniyle olduğu ileri sürüldü. Ancak ihalesi verildikten kısa süre sonra açılan güzergahta ihmal tartışmaları gündemde…

HABERLERE ANINDA YAYIN YASAĞI GETİRDİLER

362 yolcu ve 6 personel bulunan 6 vagonlu trenin 5 vagonu raydan çıktı. Akşam saatlerinde Başbakanlık tarafından, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildi.

Kaza, akşam saatlerinde Çorlu ile Muratlı arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, henüz belirlenemeyen nedenle raydan çıktı. Devrilen vagonda ölü ve yaralanan yolcuların bulunduğunun belirtilmesi üzerine bölgeye çevre ilçelerden ambulanslar ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Sağlık Bakanlığı: 10 ölü 73 yaralı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, İstanbul-Kapıkule seferini yapan tren kazasında ilk belirlemelere 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin yaralandığını söyledi. Bölgeye 100’ün üzerinde ambulans sevk edildiği bildirildi.

AMBULANSLAR GİDEMEYİNCE KÖYLÜ YARALILARI TRAKTÖRLE TAŞIDI

Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, raylardan çıkıp devrildiğinde ilk müdahaleyi köylüler yaptı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarının yaptığı açıklamaya göre ilk belirlemelere göre 10 ölü, 73 yaralı olduğunu açıklarken, kaza yerinin çamurlu olmasından dolayı ambulansların gidemediği ortaya çıktı. Ambulanslar olay yerine gidemeyince köylüler kamyon ve traktör kasalarında yaralıları hastanelere taşıdı.

BAŞBAKANLIK: DRAY OLMASI SONUCU…

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan kazanın hava muhalefeti nedeniyle olduğunu söyledi. Başbakanlık açıklamasında ise Dray olması nedeniyle kazanın olduğu belirtildi.

Kaza ile ilgili Başbakanlık’tan da açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Muratlı-Balabanlı bölgesine geldiğinde dray olması sonucu kaza meydana gelmiştir. Yaralılar ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Yaralılarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ise baş sağlığı diliyorum.

Sayın Başbakanımız, kazanın ardından bölgeye giden Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan ile telefonla görüşerek olay hakkında bilgi aldı.

Gelişmeler an be an takip edilmektedir.”

KAZAN YAPILAN HAT 1 MAYIS’TA AÇILMIŞ

TCDD Halkalı–Uzunköprü tren seferleri, uzun süre devam eden bakım çalışmalarının ardından 1 Mayıs’ta yapılan törenle seferlere başlamıştı.

Çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının meydana geldiği hattın, uzun süre devam eden hat yenileme çalışmalarının ardından 1 Mayıs’ta düzenlenen törenle yeniden açıldığı öğrenildi.

Karşılıklı olarak günde birer kez yapılan TCDD Halkalı-Uzunköprü tren seferleri, Halkalı’dan saat 08.30’da hareket ediyor. Saat 12.00’de Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde olan tren seferini saat 15.40’ta Uzunköprü Tren İstasyonundan başlayarak saat 19.14’te Halkalı’da sonlandırıyor.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasına ilişkin açıklama yayımladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası km 162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır” denildi.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarının koordineli bir şekilde çalışmalar başlattığının belirtildiği açıklamada, “Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığının kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor. Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan hareket etmiş olup, kaza yerine gitmektedir” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Müsteşar Suat Hayri Aka Başkanlığında kriz merkezi oluşturulduğu belirtilerek şunlara yer verildi:

“Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup, bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kaza ile ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır.”

1 YORUM

  1. gerçekte kaç kişinin hayatını kaybettiği hiç öğrenilemeyecek.
    hastanede ölenler eceliyle sayılacak.
    ihale-bakım-onarım ihmalinin üstü örtülecek.
    birilerinin ağzının tadı bozulmasın diye bir daha haber yapılmayacak

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin