Çorlu faciası davası öncesi ‘adalet’ yürüyüşü

Çorlu’da 2018’de meydana gelen ve aralarında çocukların da bulunduğu 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili davanın 7. duruşması bugün görülüyor. Faciada yakınlarını kaybeden aileler, duruşma öncesi ‘hak hukuk adalet kaza değil cinayet’ sloganları adliyeye yürüdü. Aileler davaya TCDD üst yönetiminin dahil edilmemesini protesto etmek için TCDD eski genel müdürü İsa Apaydın, Genel Müdür İhsan Uygun ve eski servis bakım müdür vekili Mümin Karasu resimlerinin bulunduğu pankartları taşıdı.

Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 340 kişinin yaralandığı tren katliamı ile ilgili davanın 7. duruşması bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezinde görülüyor.

Duruşma öncesi Santral Durağında toplanan aileler ve destekleyicileri pankart açıp yürüyüş yaparak duruşmanın yapılacağı salona geldi. Yürüyüş sırasında sık sık ‘hak hukuk adalet, kaza değil cinayet’ sloganları atıldı. Mahkeme salonu önünde bir açıklama yapan tren katliamı mağdurları, sorumluların hak ettikleri cezayı almasını istedi.

Mahkemeye 3 yıl sonra ek bilirkişi raporu ulaşmış, demiryolundaki menfezlerin yeterli olmadığı, gerekli sayıda yol ve geçit kontrol memuru çalıştırılmadığı belirtilmişti. Raporda TCDD Genel Müdürlüğü Ar-Ge Birimi, Merkez ve 1’inci Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi müdürlüklerinin asli sorumlu olduğuna da vurgu yapılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin