Çocuk büyütürken bu meyveleri yedirmeyi ihmal etmeyin

Düzenli olarak meyve tüketilmesi çocukların gelişimini doğrudan etkiliyor. Uzmanlar, çocukların her gün sıkılmış meyve suyu ya da doğrudan meyve tüketmesini tavsiye ediyor.

Meyveler ve meyve suları çocuk gelişiminde önemli bir besin kaynağı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, günlük tüketilmesi gereken meyve miktarının yarısının meyve sularından sağlanabileceğine söylüyor. Dr. Tahmaz “Meyvenin kendisini tüketmek lif açısından daha yararlıdır ve bu nedenle tercih edilebilir. 2-6 yaş grubundaki çocuklar günde 2 kez, 10 yaşından büyükler günde 4 kez meyve tüketmelidir. Meyvedeki lifler sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Ancak bazı çocuklar meyve suyunu taze meyveye göre daha kolay tüketirler.” diyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu ise meyve parçalarının bebeklere özgürce hareket etme şansı verdiğini söylüyor. Sokullu, şu bilgileri veriyor: “Emmekten çiğnemeye geçme sürecinde bu dönem önemlidir. Daha büyük bebeklerde parmak gıdası gibi kullanılabilen meyveler tek başına yeme sürecini geliştirir. Uygun seçimin ne olacağı, ne zaman başlanacağı, ne şekilde başlanacağı kararları her çocuğun özelinde doktorla birlikte verilmelidir.”

Sindirim sistemini de düzenliyor

Fazla miktarda meyve suyu tüketen çocukların daha az meyve suyu tüketenlere göre daha uzun boylu ve daha düşük vücut kütle indeksine sahip oluyor. Çocuklarda, meyveler aynı zamanda sindirim düzenleyici görevi yapıyor. Hem kabızlık hem ishalde meyveler tedavi edici olarak çocuk doktorları tarafından öneriliyor. Kabızlığı olan çocuklarda kayısı, erik ve armut, ishalde ise muz tavsiye ediliyor. Meyvelerin tek başına porsiyon olarak ya da süt ve yoğurda katılarak sağlıklı atıştırmalık şeklinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Elma: Bol miktarda çözünebilir ve çözünmez lifler içerir. Bağırsak düzeninin gelişmesine yardımcı olur. A, C, E vitamini, kalsiyum ve folik asit içerir.

Kayısı: Kayısı A, C vitamini ve likopen açısından oldukça zengindir. Üç adet kayısı günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu karşılar. Mevsimi dışında kuru kayısı tüketilecekse doğal yoldan kurutulan tercih edilmelidir.

Armut: Potasyum ve C vitamininden zengindir. Bol lif içeriği ile bebek ve çocuklardaki kabızlık sorununun çözümlerindendir. Bebek beslenmesinde ek gıdalara başlarken ilk tercihlerdendir.

Muz: Besin değeri yüksek, potasyum, B2, B6 ve C vitamini, folik asit içeriği yoğundur. Lezzeti ve aroması nedeni ile bebekler çok sever.

Erik: Erikler de dengeli besin ögesi içerikleri, zengin lif yapıları ile bebek beslenmesinde ek gıdalara başlanırken ilk tercihler arasında yer alır. Kabızlık sorununun çözümüne yardımcıdır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin