Çinlilere gelin olarak satılan Pakistanlı kızlar

ÖZEL HABER | YÜKSEL DURGUT

Günay Asya’da iki bilinen denklem vardır. Rusya ve Çin bu denklemin iki büyük parçasını oluşturur. Pakistan, Çin ile yakın ilişki içerisindedir. Rusya ise Hindistan ile. Uluslararası Af Örgütüne göre ise bu yakın ilişki, Pakistan’ın “Kendi vatandaşlarına karşı insan hakları ihlallerine kör olmasına” neden oluyor. Bunun neticesinde 2019’a kadar 600’den fazla Pakistanlı kadın ve kız çocuğu Çin’deki erkeklere gelin olarak satıldı.

Pakistan’daki insan ticareti ağlarını yıkmaya çalışan uluslararası örgütler, ülkenin çeşitli havaalanlarında kullanılan seyahat belgelerinin dijital kayıtlarından derleyebildikleri kapsamlı bir çalışma yaptılar. Pakistanlı gelinlerin ulusal kimlik numaraları, Çinli kocalarının isimleri ve 2018 ve Nisan 2019’a kadar olan evlilik tarihleri yer alıyor. Çalışma sonucu ise ilginç verilere ulaştılar. İnsan tacirleri, ülkedeki yoksul ve dini bir azınlığı temsil eden Pakistan’daki Hıristiyan topluluklarını hedef alıyor. Yerel kaçakçılıklar genellikle kızlarını Çin’de gelin arayan erkeklere satmaya çalışan aracılar vasıtasıyla bu ailelere ulaşıyorlar. Ekonomik olarak yoksulluk içerisinde olan aileler kız çocukları karşılığında küçük ücretler alıyor.

Pakistanlı bir yetkiliye göre, 629 kadın ve kız çocuğu kendi aileleri tarafından insan tacirlerine satıldı. Araştırmaya göre bu sayı 2018’den beri Pakistan’da bu ağa yakalanan kadın ve kızların sayısını ortaya koysa da listenin daha da kabarık olduğu düşünülüyor. Kaçakçılığın boyutları ise korkunç. İnsan tacirlerinin satın aldıkları kızların ailelerine 1.500 dolar verilirken, Çin ve Pakistan’daki aracılar 25 bin dolar ila 50 bin dolar arasında para kazanıyorlar. Çinli erkeklere gelin olarak satıldıktan sonra, kadınların ve kızların çoğu istismar ediliyor ve fuhuşa zorlanıyor. Ancak bazı aileler, kızları karşılığında vaat ettikleri parayı ise alamıyor.

Hıristiyan aktivist Saleem Iqbal’a göre ise rakamlar daha vahim. Ekim 2018’den bu yana pazarın arttığını ve 750 ila 1.000 kızın yabancı gelin arayan Çinli erkeklerle evlendirildiğini söylüyor. Satılan kızların çoğunluğunun ise Pakistanlı Hristiyan ailelerin çocukları olduğunu aktarıyor.

Pakistan Federal Soruşturma Ajansı, sekiz Çinli ve dört Pakistan vatandaşını kız çocuklarının Çin’e kaçakçılık yapmaktan dolayı tutukladı ve daha sonra bu kızların hayat kadını olarak çalıştırıldıklarını açıkladı. Pakistan’ın Faisalabad kentindeki insan kaçakçılığı ilgili 31 Çinli erkeğin suçlanması ülkenin gündemine oturmuştu. Ancak Çinli vatandaşlar suçlamalardan kendilerine satılan kadınların korkularından dolayı ifade değiştirmelerinden dolayı beraat ettiler. Bu olayın ardından yetkililer, “Kimse bu kızlara yardım etmek için hiçbir şey yapamıyor. Aileler korkuyor ve kaçakçılar kurtulabileceklerini biliyorlar. Yetkililer soruşturma açılmaması için baskı yapıyor. İnsan ticareti artıyor” diyorlar. Pakistan’da mahkemeye çıkarılan sanıkların kefaletle serbest bırakıldıktan sonra ülkeden kaçtıkları biliniyor.

Associated Press’e göre bu, Çin ve Pakistan arasındaki ticaret ve karlı bir ilişki sürdürme baskısından kaynaklanıyor. Pakistan, Çin’e ekonomik olarak güveniyor. Çin şu anda Pakistan’a önemli askeri yardım sağlıyor ve her iki ülke de 75 milyar dolarlık bir altyapı projesi yürütüyor.

Filmlere konu olabilecek bu haberlerin çıkışı ise ilginç. Kaçakçılık, Pakistan’ın yasal evlenme yaşını 16’dan 18’e yükselterek çocuk evliliğini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar başlatınca ortaya çıkıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) geçen ay yayınladığı Çin’e satılan gelinlerin ticaretini belgeleyen raporda, kaçakçılığın hızla arttığı belirtiliyor. Raporda sadece Pakistan’dan değil, Kamboçya, Endonezya, Laos, Myanmar, Nepal, Kuzey Kore ve Vietnam’ın “kaynak ülkeler haline geldiği” aktarılıyor. HRW raporunu hazırlayan Heather Barr, “Bu konuda son derece çarpıcı şeylerden biri de, gelin kaçakçılığı işinde kaynak ülkeler olarak bilinen ülkelerin listesi hızla büyüyor” diyerek insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu söylüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin