Çin’de görülen ölümcül virüs ABD’ye sıçradı; Dünya Sağlık Örgütü acil toplanıyor

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni corona virüsü salgını ülkenin başkenti Pekin’in de aralarında bulunduğu şehirlerde de görüldükten sonra ABD’ye sıçradı. Çin’de virüsten dolayı 6 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi hastalandı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu daha önce sadece hayvanlardan insanlara geçtiği söylenen virüsün insandan insana da bulaşabildiğini açıkladı.

Hastalık kısa süre önce ABD’ye de sıçradığı ortaya çıktı. Hastalığın sağlık çalışanlarına da bulaşması üzerine Dünya Sağlık Örgütü acil toplantı kararı aldı.

Öte yandan, Hong Konglu uzmanlar virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) yapılan açıklamada, Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde aralık 2019’da ortaya çıkan yeni bir koronavirüsün sebep olduğu hastalığın ilk vakasının tespit edildiği bilgisi verildi.

Reuters’a konuşan bir CDC sözcüsü, vakanın Washington eyaletindeki Seattle kentinde teşhis edildiğini belirtti.

Olaya dair başka bir ayrıntı paylaşmayan sözcü, ayrıntılı bilgilerin yakın zamanda düzenlenecek bir basın toplantısıyla aktarılacağını söyledi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ACİL TOPLANIYOR

Hastalığın sağlık çalışanlarına da bulaşması üzerine Dünya Sağlık Örgütü acil toplantı kararı aldı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni virüs ciddi akciğer rahatsızlıklarına yol açıyor ve şimdiden iki farklı ülkeye de yayılmış durumda.

Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde aralık 2019’da ortaya çıkan yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalık nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetmişti. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 6’ya çıktı. Çinli yetkililer virüse yakalanan 200’den fazla kişi tespit ettiklerini duyurdu.

Çin’de birkaç haftada yüzlerce kişiye bulaşan virüsün insandan insana bulaşabildiği tespit edilmişti.

Virüsten kaynaklanan salgın, 2002 ve 2003’te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.

SARS ile yüzde 80 örtüşüyor

Öte yandan, Hong Konglu uzmanlar virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti.

Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland’da da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Diğer yandan CDC de, geçen hafta San Francisco, New York ve Los Angeles havaalanlarında bir dizi önlemler almıştı.

Rusya’da ise, Primorskiy Kray’daki Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) uzmanları, koronavirüsün Çin’de yayılması nedeniyle Çin ve virüsün belirtilerinin görüldüğü ülkelerden gelen yolculara yönelik denetimleri artırmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin