Çin devlet televizyonu CGTN’nin haberi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı yalanladı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’le yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yaptığı açıklama ile Çin Devlet televizyonu CGTN’nin haberi tam tersi çıktı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, bu yılın Türkiye’yle Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini ifade etti. İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu’nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi” denildi.

Çin devletine ait televizyon ağı CGTN’nin haberine göre ise gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Erdoğan, Çin Komünist Partisi’nin 100. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Xi’yi tebrik ederken, Çin’in toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunmasında ve terörle mücadelesinde desteklediğini ifade etti. Erdoğan Çin diktatörü Xi Jinping’e Çin’i bölmek isteyen kişilerin Türkiye topraklarında barınamayacağını söyledi.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin devlet başkanı Şi ile telefonda görüştü. ● AA: Erdoğan, Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak huzur içinde yaşamaları gerektiğini vurguladı. ● Çin devlet televizyonu CGTN: Erdoğan “Çin’i bölmek isteyenleri Türkiye’de barındırmayacağız.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin