Çiftçinin sesini duyan yok; tonlarca ürün çöpe gidiyor

Antalya’da sebze-meyve hallerinde alımlar ‘tam kapanma’ gerekçe gösterilerek durduruldu. Ürünleri elde kalan çiftçiler, fırsatçılık yapmak isteyen marketlere tepki göstererek malları protesto amaçlı çöpe döktü. Tonlarca kabak, biber, salatalık çöp oldu. İktidar temsilcileri, günlerdir süren bu sorunun çözümü için hiçbir adım atmış değil.

Bir üretici, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, çöpe giden ürünleri Türkiye’den bir zincir marketin, rafta 13 liray asattığı biberi kilosunu 1 liraya almaya çalıştığı yazdı. Şu ifadeleri kullandı: “Bu gördüğünüz rezalet tam da bugün gerçekleşti. Antalya’nın birçok ilçesinde sebze halleri mahsül alımını durdurdu. Çiftçiler 8-10 liraya satacakları ürünleri 2 liraya zararına satma pahasına hallere götürdü ama sonuç bu! Kendi emeklerini kendi elleriyle çöpe döktüler! Sadece benim ailem bir haftadır satmak için sırada beklediğimiz, zararına topladığımız 1 ton mahsülü çöpe döktü, hala ağaçların başında bekleyen tonlarca mahsül var. Bu insanların emeklerini çöpe döktürenler, üreticiye en ufak bir destek vermeden kapıları, pazarları kapatanlardır.”

1 TL’YE ALIP, 13 TL’YE SATACAK!

“Fırsatçı Migros sebze halindeki komisyonları arayıp zararına toplanan 2,5 lira satış fiyatı olan biberi 1 liraya verirseniz bilmem kaç ton alacağız pazarlığı yapıyordu. Migros’taki etiket fiyatı ise 13 lira, ON ÜÇ LİRA! Hiçbir destekte bulunmadığınız, mahsulünden gelir elde edecekleri dönemde emeğini çöpe döktürdüğünüz üreticiler her şeyin fiyatının kat kat arttığı bu dönemde borçlarını kapatıp üretime nasıl devam edecekler? Bankalar kapımıza dayandığında siz nerede olacaksınız ey yönetemeyenler.”

TONLARCA LAHANA ÇÖP OLACAK

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin