’70 bin TL’ye yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı kaldırılır’ ilanı verenler savcı ve kâtibin işin içinde olduğunu söyledi

Türk hackerların oluşturduğu bir forum sitesinde, “hakkında arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı olanlara yönelik kısıtlamaların 70 bin lira karşılığında kaldırılacağına” yönelik ilanla ilgili yeni yazışmalar ortaya çıktı. Ankara’dan verilen ilanı yayınlayan kişi veya kişiler, gelen sorular üzerine işlemin bir savcı ve kâtibi üzerinden yapıldığını söyledi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, yargı içindeki ‘borsa’ iddiası ve yargıya olan güvenin azalmasını suiistimal etmek için verildiği düşünülen ilanda; arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağının savcı ve kâtibi aracılığıyla kaldırıldığının belirtilmesi, dolandırıcılık şüphesini artırıyor. Çünkü, savcılar kendi dosyası olmayan bir dosya ile ilgili işlem yapamıyor. Ancak istisnai durumlar da sözkonusu. Başsavcı ya da başsavcı vekili birçok dosyada yetki sahibi.

İlan verenlerin dolandırıcı olmama ihtimali ve hakkında arama, yakalama ve yurtdışı çıkış yasağı bulunanların bu ‘hizmet’ten yararlanabilmesi ancak, birlikte çalıştıklarını ileri sürdükleri savcının nöbetçi olduğu gün mümkün olabiliyor. Savcının nöbetçi olduğunda, bakacağı dosya kendisinin yürüttüğü bir dosya olmasa bile işlem yapabiliyor.

HİZMET DURDURULDU!

İlanı veren kişi veya kişiler, forum sitesinde medyada yer alan haberlerin günün akşamı, “Hizmet bir süre durdurulmuştur” mesajını paylaştı.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Independent Türkçe’nin konuyu ilk olarak gündeme getirdiği 30 Nisan’daki haberinden bir gün sonra 1 Mayıs’ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılık, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’ne yazı yazarak, ilanı veren kişi ya da kişilerin tespit edilmesini istedi.

Yayınlanan ilk haberde değerlendirme yapan Adli Bilişim Uzmanı ve Avukat Levent Mazılıgüney’in de bilgi sahibi olarak ifadesine başvuruldu.

1 YORUM

  1. Her söylediğin doğru olmalı ama her doğruyu her yerde söylemek senin hakkın değil.
    Belki bu yolla çıkan bir çok mağdur vardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin