“Çiçeklerin Gücü”

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda Lisse şehrinde bulunan ve dünyanın en büyük lale bahçesi olarak bilinen Keukenhof, misafirlerini bu yol “Flower Power” (Çiçeklerin Gücü) teması ile karşılayacak.

Keukenhof’un 70. resmi açılışını Hollanda Kraliyet Hava Yolları (KLM) Genel  Müdürü Pieter Elbers yaptı. Keukenhof’ta 50’nin üzerinde basın mensubunun izlediği, 500 davetlinin katıldığı açılış töreninde konuşan KLM Müdürü Pieter Elbers, şunları anlattı: “KLM olarak 66 milyon çiçek taşıyarak Keukenhof’a önemli bir katkı sağlıyoruz. Çiçek parkı ile Keukenhof, yolculara hizmet ile KLM öne çıkarak Hollanda’nın iki gururu olma yönünde yarışıyor. Bu yıl Çiçeklerin Gücü (Flower Power) ana teması ile ve KLM’in gücü birleşerek daha fazla insanlara ulaşılacağını umuyoruz. Bu açıdan Keukenhof açılışı butonuna basmaktan çok mutlu olduğumu belirtmek isterim.”

NEDEN ÇİÇEKLERİN GÜCÜ?

Keukenhof Müdürü Bart Siemerink ise çiçeklerin insanlara ilham verdiğini belirterek, dünyanın çeşitli yerlerinden insanların Keukenhof’ta çiçek, lale, koku ve renkler sayesinde birbirine bağladığını söyledi. 2018 yılında bir milyon dörtyüzbin kişinin Kekukenhof’u ziyaret ettiği hatırlatan Siemerink, ’’2019 yılında bu sayının bir buçuk milyonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Beatles Müzik Grubu’ndan ilhamla ‘Çiçeklerin Gücü’ temasını belirledik. Bu kapsamında 50 bin adet de fidan dikildi.” dedi.

Hollanda Kraliyet ailesinin büyük destek verdiği bahçeyi, 19 Mayıs 2019 tarihine  kadar 100 ülkeden bir milyon 500 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Keukenhof’un resmi verilerine göre, yüzde 80’i yabancı turistlerden oluşan ziyaretçiler arasında Hollandalılardan sonra Almanlar, İngilizler, Çinliler ve Amerikalılar ilk sıralarda yer alıyor. Bu yıl 70. kez ziyaretçilere kapılarını açan Keukenhof’u, 1949’da kurulduğunda 236 bin kişi ziyaret etmişti.

YERYÜZÜNDEKİ CENNET

70 yıldır hep aynı dönemde açılan Keukenhof, “Yeryüzündeki cennet” olarak da tanınıyor. 32 hektar büyüklüğündeki bu özel bahçede, çoğunluğu lale olmak üzere 7 milyondan fazla çiçek ekili. Bahçe, dünyanın dört bir yanından gelen lale soğanı ve çiçek üreticilerini buluşturan uluslararası bir platform olma özelliği de taşıyor. Keukenhof, 2 milyar euoronun üzerinde  çiçek ihracatıyla, dünya lideri olan Hollanda için büyük bir ekonomik değere sahip. Dünyanın en güzel bahar bahçelerinden biri olan Keukenhof, 21 Mart ile 19 Mayıs tarihleri arasında 2 ay boyunca gezilebiliyor. 1949´da Hollanda lale soğanlarının gösterimi için oluşturulan bahçede, her bahar 7 milyondan fazla lale açıyor.

NE ZAMAN GEZİLEBİLİR?

Keukenhof, 21 Mart ile 19 Mayıs tarihleri arasında, haftanın her günü 08:00 ila 19:30 saatleri arasında açık. Giriş bileti, büyükler için 18 euro, 4 ila 17 yaşındaki çocuk ve gençler için 8 euro ile park için araba başına 5 euro.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin