CHP’li Öztrak: Sandığın namusuna yeni bir Saray darbesi yapıldı

CHP Sözcüsü Öztrak, HDP'li belediyelere kayyım kararının hukuki değil siyasi olduğunu belirtti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını ‘millet iradesine yeni bir saray darbesi’ olarak yorumladı. Öztrak, “Seçime girmek serbest seçilmek yasaktır görüntüsü verilmiştir. Darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de o yapılmıştır.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından HDP’li belediyelere kayyım atanması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yapılanı ‘yeni bir saray darbesi’ olarak yorumlayan Öztrak, şu ifadeleri kullandı:

HUKUKİ DEĞİL, SİYASİ BİR KARAR

“19 Ağustos 2019’da yani bugün millet iradesine ve sandığın namusuna yeni bir Saray darbesi yapıldı. 5 ay önce millet iradesiyle göreve gelen Diyarbakı, Mardin, Van belediye başkanları görevden alındı, o illerin valilieri kayyum olarak atandı. Başkan olmanın kuralları bellidir. Aday olmalarında sakınca görülmeyenler seçime girer. 5 ay önce adli sicili temiz olan, adaylıkları uygun görülen ve seçilen bu belediye başkanlarının görevden alınması hukuki değil siyasidir.”

SEÇİME GİRMEK SERBEST, SEÇİLMEK YASAK

“İdari karar gibi gözükse de saray tarafından verilmiştir. Seçime girmek serbest seçilmek yasaktır görüntüsü verilmiştir. Darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de o yapılmıştır. Terörle mücadele Türkiye’nin ortak milli meselesidir. CHP terörün her türlüsünü lanetler ancak milli mesele milli iradeye baskı ve vesayet uygulma amacı olarak kullanılmamalı. Bu terörün değirmenine su taşır.”

SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER!

“AKP’ye destek veren yurttaşlarımıza seslenmek istiyorum. Ahmet Davutoğlu istifa ettirildiğinde de, AKP’li başkanlar istifa ettirildiğinde de bu tavrı gösterdik. Erdoğan’ın zulmüne karşı çıktık. Demokratik meşuriyetin elde kalan son kalesi sandıktır. Sandık hukukuna vurulan her darbe demokrasiye vurulmuş. Seçimle gelen seçimle gider. Sandığa seçmen iradesine sahip çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır. Millet iradesiyle hesaplaşılmaz. CHP olarak adalet temelli siyasetten vazgeçmeyeceğimizi, seçme seçilme hakkından taraf olduğumuzu milletimizin huzurunda ifade ediyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin