CHP’li belediyeler çıtayı yükseltti: Asgari ücret 4,500 TL

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Gelecek yıl için asgari ücret görüşmelerinin başladığı bugünlerde CHP’li belediyelerden ardı ardına ‘asgari ücrette reform’ haberleri geliyor. Konya’nın tek CHP’li belediyesi olan Tuzlukçu’da asgari ücret görüşmelerinde sürpriz bir artış yaşandı. İşçiler 300 lira zam istedi, CHP’li Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, asgari ücreti 4 bin 500 lira yaptığını açıkladı. “Herkes bu belediyede çalışmak isteyecek,” diyen Akbuğa, kadrolu, sözleşmeli, taşeron işçiler arasında maaş eşitsizliklerini dengelemek adına asgari ücreti artırdıklarını anlattı. 

CHP’li Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu ise 2021 yılı için belediyede çalışan işçilerin asgari ücretinin 3 bin 100 liradan az olmayacağını duyurdu. Dutlu, “Darısı tüm Türkiye’deki emekçi kardeşlerimizin başına.” dedi. CHP’li Kırşehir Belediyesi de en düşük ücreti 3 bin liraya yükseltti. Belediyeyi 462 milyon lira borçla devraldıklarını hatırlatan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, uyguladıkları tasarruflarla her ay 3 milyon lira zarar eden belediyeyi, her ay 2 milyon lira kâra geçirdiklerini söyledi.

2021 yılı için asgari ücret görüşmeleri 4 Aralık’ta başladı. Doğrudan 7 milyon, dolaylı olarak toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren asgari ücret miktarı, sendikalar nezdinde yapılacak ikinci ve üçüncü toplantıların ardından büyük oranda netlik kazanacak. Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira olarak uygulanıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını 15 Aralık’ta yapacak. Bir sonraki görüşme ise TÜRK-İŞ’in ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirilecek. 4. toplantının tarihi henüz net değil. Asgari ücretin 2 bin 800 lira civarında olması bekleniyor. 

DİSK: ASGARİ ÜCRET 3,800 LİRA OLMALI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), her yıl olduğu gibi asgari ücrete ilişkin kapsamlı bir araştırma raporu hazırladı. ‘Salgın Günlerinde Asgari Ücret Gerçeği’ başlıklı rapor, dün sabah kamuoyuyla paylaşıldı. Türk lirasındaki erimeye dikkat çekilen raporda, asgari ücretin en az net 3 bin 800 lira olması gerektiği belirtildi. Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiği belirtilen raporda, “2016 yılında 430 ABD dolarına yükselen asgari ücret, güncel kurlara göre ise 300 doların altında düştü. 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarıyla 25 Cumhuriyet altını alınabilirken bu yıl yalnızca 10 tane alınabiliyor.” denildi.

CHP BELEDİYELERDEN ASGARİ ÜCRET REFORMU

Ana muhalefet partisi CHP, önceki gün asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması gerektiğini açıklamıştı. Söz konusu açıklamanın ardından CHP’li belediyelerden ardı ardına asgari ücret açıklamaları geldi. Rekor ise Konya’nın Tuzlukçu ilçe belediyesine ait! Konya’nın tek CHP’li belediyesinde 2021 yılında asgari ücret 4 bin 500 liraya çıkarıldı. Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa, “Asgari ücret ve zam belirleme toplantısına işçi temsilcileri, DİSK Genel-İş Sendikası Konya Temsilcisi Mustafa Tamer’in katılımıyla gerçekleştirdik. İşçiler, 300 TL zam istediler. 1.000 TL zam yaptık. İşçilerin çalışma süreleri aynı fakat maaşları farklı. Bu eşitsizliği dengelemek adına asgari ücreti 4.500 TL olarak belirledik.” diye konuştu. 

AKHİSAR BELEDİYESİ’NDE ASGARİ ÜCRET 3 BİN 100 TL OLDU

CHP’li Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu, 2021 yılı için belediyede çalışan işçilerin asgari ücretinin 3 bin 100 liradan az olmayacağını duyurdu. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2021 yılında yüzler gülsün diye belediyemizde çalışan emekçilerimizin asgari ücreti 3.100 TL’den az olmayacak. Darısı tüm Türkiye’deki emekçi kardeşlerimizin başına.” dedi.

HER AY 3 MİLYON TL ZARAR EDEN BELEDİYEYİ, KÂRA GEÇİRDİK

CHP’li Kırşehir Belediyesi de en düşük ücreti 3 bin liraya yükseltti. Belediyeyi AKP’den 462 milyon lira borçla devraldıklarını hatırlatan Kırşehir Belediye Bakanı Selahattin Ekicioğlu, uyguladıkları tasarruflarla her ay 3 milyon lira zarar eden belediyeyi, her ay 2 milyon lira kâra geçirdiklerini söyledi. Sendika temsilcileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda çalışanlara yapılan zamları açıklayan Ekicioğlu, “Çalışanlarımıza yüzde 15 ve yüzde 35 arasında değişen zamlar yaptık. Zamlarda yapılan artışların genel ortalaması ise yüzde 25’i buldu. Sosyal haklar da dahil edildiğinde işçilerimize yüzde 40’a varan bir zam yapmış olduk.” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin