CHP’den ‘kurul’ tepkisi: YSK kendini inkar ediyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun, 23 Haziran’da yapılacak yeniden seçimde aynı kurulları görevlendirmesine CHP’den sert tepki geldi. “YSK, kendi kendini inkar ediyor” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Sandık kurulu başkanları hakkındaki suç duyurusunu geri çekmişler. Demek ki ortada suç yok. Öyleyse neden seçimi iptal ettiniz?” diye sordu.

AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel ise söz konusu karara itiraz edeceklerini açıkladı. Özel, sandık kurullarını belirleyen ilçe seçim kurullarının da değiştirilmesi gerektiğini kurula daha önce ilettiklerini söyledi.

CHP: Seçim kurulu üyeleri isyanlarda

Sözcü gazetesinin haberine göre, CHP’li Muharem Erkek, ilçe seçim kurulları hakkında suç duyurusunda bulunan, yanlış oluşum nedeniyle seçim iptali kararı alan YSK’nın, şimdi 23 Haziran seçimlerinde yine aynı kurullarla devam etme kararı vermesine şöyle tepki gösterdi: “Sçim kurulu üyeleri isyanlarda. Şimdi haklı olarak soruyorlar: ‘Biz 31 Mart’tan önceki seçimlerde de görev yaptık. O zaman hiçbir şey olmadı. 31 Mart’ta hakkımızda suç duyurusunda bulunuldu. Şimdi bizi tekrar göreve çağırıyorlar. Madem suçlu olduğumuzu düşünüyorsunuz, bizi değiştirin’ diyolar.”

YSK’nın gerekçeli kararına da değinen Erkek, “Seçimlerden sonra YSK önce seçimi iptal etti, sonra uzun uzun gerekçe düşündü. Ama bulamadı. Şimdi ilçe seçim kurullarında görev yapanların 23 Haziran seçimlerinde de yine görevlendirilmesi, YSK’nın buldum dediği gerekçeyi de boşa çıkarmış durumda” dedi.

AKP, konuyu HSK’ya taşıyacak

BBC Türkçe’ye konuşan AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel, sandık kuruluna başvuran Şişli İlçe Seçim Müdürü Hatice Çelebi’nin talebinin, “seçim sürecini bu koşullarda sağlıklı götüremeyiz, değiştirin” yönünde olduğunu belirtti. Özel, kendilerinin de “Kararınızı gözden geçirin” diyerek YSK’ya başvuracaklarını bildirdi.

Özel, başvurularında YSK’dan, ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile ilgili konuyu Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) taşımaları talebinde bulunmayı planladıklarını bildirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin