CHP lideri Kılıçdaroğlu: Emekli amirallerin darbe yaptığı nerede görülmüş?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın ‘Montrö bildirisinden’ darbe çıkarmasına tepki gösterdi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Montrö sözleşmesi dolayısıyla emekli büyükelçiler açıklama yaptı tık yok. Emekli amiraller açıklama yaptı, ‘vay efendim yeniden darbe!’ Ne darbesi kardeşim? Emekliler dünyanın neresinde darbe yaptı? Bu kadar saçmalığı Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç görmedi ve duymadı.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bazı bölümler şöyle:

ARTIK YÖNETEMİYORLAR

“Sıkıntılı bir tablo var. Kontrolünü kaybetmiş, Türkiye’yi yönetemiyor, ağır sorunların altında ezilen, çaresizlik üreten, çaresizliğini ört pas etmek için sağa sola saldıran bir siyasi yönetimle, tek kişi hükümetiyle karşı karşıyayız. Cumhuriyet tarihinde ilk kez böyle bir tabloyla karşı karşıyayız.”

PANDEMİ YÖNETİMİNDEKİ KRİZ

“Şu anda pandemi sürecindeyiz. İnsanlar can derdinde. Aşı bekliyorlar. Kim halkın can güvenliğini sağlayacak? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Bu soruyu herkesin kendisine sorması lazım. Sağlık çalışanlarının bir istekleri vardı, Covid-19 kaynaklı hayatını kaybedenler için meslek hastalığı olsun dediler. Yapmıyorlar. Bu insanlar günün 24 saati çaba harcarken, bir taleplerini neden yerine getirmiyorsunuz?”

ASLI ÖZKISIRLAR’IN ÖLÜMÜNDEN ERDOĞAN SORUMLU

“Aslı Özkısırlar. Bir hastalığı var yatarak tedavi olması lazım. Bir türlü boş yatak bulamıyorlar. 21. yüzyılın Türkiye’sinde yatak bulunamadı ve hayatını kaybetti. Kim sorumlusu? Beyefendi bunun sorumlusu sensin sen. Sırtı kalın olanlara, dayısı olanlara ambulans uçaklar hazır. Peki garibanlara?”

LEBALEB KONGRELER

“Kayseri’de Sidar adında 16 yaşında bir kızımız. Maskeyi nizami takmadın diye ceza kesiliyor. 900 lira. Ödeyemiyorlar. 22 Mart’ta kendisine bir mektup. 23 Mart’ta icraya geleceksin diyorlar ve gidiyor. Kendisine bir ödeme emri geliyor. Sen ödemezsen babandan haczedeceğiz, parayı alacağız diyor. Bu bir zulüm değil mi? AK Parti’nin kongresinde bir sürü maskesiz adam var. Ceza yazan var mı, yok. Bunların dayıları var, bunlara ceza yok. Bunu vicdan kabul eder mi? Sözüm sözdür, bu ülkeyi adaleti getireceğim.”

“BİLİM KURULU TAMAMEN HİKAYE”

“Bir de Bilim Kurulu var. Ne dedikleri, söyledikleri belli değil. 4 Nisan itibariyle ABD’yi geçtik vaka sayısında. Dün 193 kişi hayatını kaybetti. Nasıl yönetiliyor bu ülke? Bilim Kurulu hikaye tamamen. Hiçbirisinin bilim ile ilgisi yoktur. Bilim Kurulu dediğin senin dediğin kurallara iktidar uymazsa, izzeti ikbal ile çekileceksin oradan. Tam tersi oluyor.”

SALGINDA DESTEKSİZ KALAN ESNAF

“Her 100 metrede bir dükkan kapatıldığını görüyoruz. Geçinemiyorlar, kirayı ödeyemiyorlar artık. Saraydakiler bunu biliyor mu? Bilse ne olur bilmese ne olur. Onun gözünde esnaf yok ki. Vururum ensesine tokadı alırım oyumu diye düşünüyor. Ama esnaf artık eski esnaf değil. Bu esnaf sana sandıkta hesabı soracak ben bunu biliyorum.”

SARAY’DA LALE DEVRİ YAŞANIYOR

“Tamamen kontrolü kaybetmişler. Sarayda Lale Devri yaşanıyor. Ahali felaket vaziyette. Erdoğan, esnafın önüne gidebilir mi? Devleti yönetiyorlar, perişan ettiler. 2020 yılında esnaf ve sanatkar sicil gazetesi var. 99 bin 588 esnaf 2020 yılında iflas etti. Bu 99 bin kişi nasıl yaşıyor acaba? Saray bunu sorabilir mi? Soramaz. Sormaz da zaten. Umurunda değil. Son 14 ayda 124 bin esnafımız iflas etti arkadaşlar. İzledikleri yanlış politikanın getirdiği budur.”

EMEKLİLERİN GÜNAHI NEDİR?

“Emekli hayatından memnun diyor. Emekli gramla et alıyor. Tavuğu 4’e bölüyor bir parçasını alıyor. 7 milyon 900 bin emekli asgari ücretin altında aylık alıyor. Bu emeklilerin günahı ne? Alınteri döktüler. Emekli oldular diye Saray iktidarı bunlara zulmetmeye başladı. Enflasyon kaç? Margarin yüzde 39 arttı son bir yılda. Mercimek yüzde 50 arttı, ayçiçeği yağı yüzde 60 arttı. Emekliye yüzde 8 ile idare et diyor. Bunlarda ahlak, vicdan var mı?”

GENÇLERİN İŞSİZLİK SORUNU

“2002 yılında en düşün emekli aylığı ile 7 çeyrek altın alınıyordu. Şimdi 2 çeyrek. Ya gençlerimiz ve işsizlerimiz onların hali ne olacak? 19 yıl devleti yöneteceksin, 10 milyon 287 bin işsiz yaratacaksın. Sonrada çıkıp bu memleketi ben güzel yönetiyorum diyeceksin. Üniversiteyi bitirmiş pırıl pırıl çocuklar.”

ÖĞRETMEN ATAMALARI

“Öğretmen açığının tamamını dolduracağız. 138 bin öğretmen açığı var. Bu öğretmenler evlatlarımızı yetiştirecekler. 28 kez Türkiye Şampiyonu olan bir kardeşim var. Pazarda yumurta satarak geçiniyor. Bu bir devlet ayıbı değil midir? Niye işi yok? Torpili, dayısı olmadığı için.”

BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERİN EYLEMİ

“Zulüm var. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri eylem yapıyor. Boğazını sıkıyorsun, niçin? Elinde silah mı var, hayır. Talimat geldi. Talimatı verene iyi dikkat edin. Sizin nefesinizi kesiyorlar, boğazınıza biniyorlar. Herkesi terörist ilan ediyorlar, herkesi darbeci ilan ediyorlar.”

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

“Merkez Bankası’nın 128 milyar doları nereye gitti? Bu sorunun cevabını almış değilim. 128 milyar doları kim aldı? 128 milyar dolar nereye gitti diye soran Merkez Bankası Başkanı’nı neden görevden aldın? Bahçeli hiç bir zaman işsizlerin derdiğini dile getirmedi. Onun tek derdi var Saray’ın bekçilini yapmak. Ben Saray beslemelerine asla ve asla itibar etmeyeceğim.”

İKTİDAR YİNE ‘DARBE’ MAĞDURU

“Bütün bunlar olurken vay efendim Türkiye’de darbeciler var. Ne darbesi ya? Montrö sözleşmesi dolayısıyla emekli büyükelçiler açıklama yaptı tık yok. Emekli amiraller açıklama yaptı, vay efendim yeniden darbe! Ne darbesi kardeşim, ne darbesi? Bütün bunların üstünü örtmek için. Esnafın, çiftçinin derdi konuşulmasın diye. Koro halinde milletin derdiğini bir yere çekeyim. Yok kardeşim, geçti onlar. Kimse yemiyor artık bu numaraları. Adam emekli amiral. Emekliler dünyanın neresinde darbe yaptı? Bunlar gerçekten akıllarını peynir ekmekle yemişler.”

HÜRRİYET’E SERT TEPKİ

“Bu darbe marbe tartışmalarını güçlendirmek için bakıyorlar ki havuz medyasını yeteri kadar kullanamıyorlar. Çünkü itibarı yok. Bir parça itibarı olan Hürriyet Gazetesi üzerinden bu sefer CHP’ye saldırmaya başladılar. İnsan üzülüyor. O gazetenin geçmişine üzülüyor. Halkın gazetesiydi, Türkiye’nin en çok satan gazetesiydi. Gerçekten medyanın amiral gemisiydi. Şimdi kuyrukta sandal bile olamaz. Gündem yaratıyorsunuz. Hürriyet de CNN Türk de ne yaparsa yapsın bildiğimiz yoldan dönmeyeceğiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin