CHP ‘İstanbul Sözleşmesi’ için Danıştay’a başvurdu: Fesih kararı yok hükmündedir

Ana muhalefet partisi CHP, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararının iptali için Danıştay’a başvurdu. Başvurunun ardından Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile Grup Başkanvekili Özel basın açıklaması yaptı. İnsan Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı çekilmek, hukuk literatüründe yok hükmündedir.” diye konuştu.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla ‘Kadın beyanı esastır’ ilkesine uyulmadığını anlatan Karaca, “Bugün, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararı ile çıkılması sonrasında CHP örgütleri olarak başlattığımız mücadelenin bir başka aşamasındayız. Bu sadece bir kadın meselesi olmayıp, toplumun kadın erkek tüm bireylerini ilgilendiren bir mesele olduğu mesajını da vermek istedik. İstanbul Sözleşmesi hala yürürlüktedir. İstanbul Sözleşmesi, TBMM’de yürürlüğe girmiştir. Bu kanun yürürlükte olduğu sürece Cumhurbaşkanının bir kararname ile sözleşmeden çekiliyorum demesi hukuk literatüründe yok hükmündedir. İstanbul Sözleşmesi 18 yaşından küçük çocuklarımızın zorla evlendirilmesinin önüne geçen bir sözleşmedir.” diye konuştu.

Özgür Özel ise “İlk olarak usul yönünden bu kararın yok olduğunu iddia ediyoruz ve bu yokluğun tespitini istiyoruz. İkincisi yapılan işlemin tamamen anayasaya aykırı olduğunu tüm yönleriyle delillendiriyor ve anayasaya aykırılık yönünden iptal etmesini istiyoruz. Danıştay’dan ivedilikle bu Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yürütmesinin durdurmasını istiyoruz. AKP’nin yaptığı tek iyi iş ne diye sorsanız İstanbul Sözleşmesi’ni söylerdik. 19 yıldır yaptıkları en iyi işten geri dönüyorlar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin