CHP: Büyükçekmece’de polise vahim ötesi işler yaptırılıyor

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay

CHP’nin TBMM Grubu, İstanbul’da yaşanan seçim krizini İstişare Toplantısı’nda değerlendirdi. Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı toplantının ardından basına açıklama yapan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, parti grubunun tespitlerini anlattı.

CHP Meclis grubunun İstanbul’da demokrasi nöbeti tuttuğunu belirten Altay, hukuki bir sürecin siyasallaştırıldığını Büyükçekmece’de seçmene taciz Maltepe’de sayıma fren yaptırıldığını söyledi. Altay’ın açıklamaları özetle şöyle:

Büyükçekmece Emniyeti’nde neler oluyor?

“Büyükçekmece’deki olay vahim ötesi. Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nün etrafında ayrıca Emniyet koridoru var. Bir abluka var. Polisler içerideki polisleri onlarca polisi çevik kuvvet polisi koymak suretiyle Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan iş ve eylemle ilgili bir duvar örmüşler. Merak ediyorum an itibarıyla bugün sabahtan beri Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğü’nde ne yapılıyor? Bir Emniyet Müdürlüğü’nün çevresi içinde çevik kuvvet polisi olan otobüslerle neden çevrilir bunu anlamış değiliz.

Polise hazır matbu tutanak tutturuluyor

Bize şöyle bilgi ve bulgular geliyor. 5 gün boyunca Büyükçekmece halkına adeta taciz ve basınç uygulayarak nereye oy verdiğinden tutun da 5 yaşındaki, 3 yaşındaki çocukları sahte seçmen diye kaydeden polisin dışarıda tuttuğu tutanaklardan istediği sonucu alamadığını anlıyoruz.

Hal böyle olunca şimdi Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polislere hazır matbu tutanak tutturulduğuyla ilgili ciddi bir duyuma sahibiz. Buradan yetkililere sesleniyorum. Vatandaşların polislerin zorlamasına rağmen imzalamadığı tutanakların yerine sahte tutanaklar tutulduğuna dair ciddi bilgi ve emare var. Yetkililerden bir açıklama bekliyoruz.

Bunun anlamı ‘Biz demokrasiden vazgeçtik’ demektir

Maltepe’de bilinçli bir şekilde oy sayımında engel var. Polis sokağa çıkıp kapıları çalıyorsa vatandaşı sorguluyorsa bunun anlamı ‘Biz demokrasiden vazgeçtik’ demektir. Biz demokrasiden vazgeçmeyeceğiz. CHP olarak tüm kadrolarımızla mücadelemize devam edeceğiz. İGDAŞ Genel Müdürü Ali İhsan Sılkım ve Büyükçekmece Nüfus Müdürü ile Mehmet Mutlu aynı evde ikamet etmektedir.

Erdoğan’dan değil Allah’tan korkun

CHP milletin iradesini sandıkta korumuştur. Seçim bitmiştir. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’dur. YSK’ya da bir çağrımız var. YSK geçmiş kararlarına uygun hareket etmek zorundadır. Yasa dışı delilere itibar etmemelidir. İktidarın oyuncağı olmamalıdır. Sarayın değil, hukukun üstünlüğünden yana tavrını koymalıdır. Kumpasa alet olmamak sorundadır. Erdoğan’dan korkmak yerine Allah’tan korkup milletten utanmalıdır.

Bu yaşananları Türkiye’yi dünyadan koparacak düzeyde bir durum olmamalıdır. Dünya milletler ailesi içinde biz dünyada tek başımıza yaşamıyoruz. Dünya demokrasiyle irtibatı olmayan ailelerle ilgisini kesiyor. Seçimin tanınmaması demokrasinin ortadan kalkması demektir.

AKP ve YSK suç birliği yapıyor

AKP ne zaman sahte delil getirirse YSK görüşecek. Seçmen kaydından dolayı seçim iptalinin geriye dönük iptali yok. Kesinleşmiş seçmen listesi üzerinden YSK’nın yapacağı bir işlem yok. AKP ile YSK işbirliği ve suç birliği yapıyor. YSK Başkanı Sadi Güven şu Kızılay’da çıkıp bir yürüsün. Yürüyemez.

Delilden suça gitmek yerine garip bir yol çiziliyor. Dün bitirmesi gereken Büyükçekmece başvurusunu YSK incelemesini tamamlamamıştır. Seçim iptalinin geriye dönük iptali yoktur, olamaz. Kesinleşmiş seçmen listesinden YSK’nin yapacağı işlem yok. AKP hala sahte delil arama peşindedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin