Chelsea Manning’den Obama’ya: ‘Bana şans verdiğiniz için teşekkür ederim’

ABD Başkanı Barack Obama, ofisteki son günlerinde aralarında 2010’daki Wikileask belgelerini sızdırmaktan 35 yıl hüküm giyen Chelsea (Bradley) Manning’in de olduğu 209 mahkumu affetti. Chelsea Manning, Twitter adresinden Obama’ya hitaben, “bana şans verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi. (Manning, Nisan 2015’ten bu yana Twitter adresini, hapishanedeki telefon hakkını kullanarak yönetiyordu.)

2009’da Irak’taki ABD birliklerinde görev yapan er Bradley Manning, dış işleri bakanlığının bilgisayarlarına erişim sağlayarak yüz binlerce gizli belgeyi Wikileaks’e sızdırmıştı. Daha sonra cinsiyet değiştirerek Chelsea ismini alan Manning, 2013’te mahkeme tarafından ‘casusluk’ suçlamasıyla 35 yıl hapse mahkûm edildi.

Manning, cinsiyet değiştirmesine rağmen erkeklerin kaldığı bir hapishanede cezasını çekiyordu. Şimdiye kadar 2 kez intihara teşebbüs eden Manning’in sağlık durumundan yakınları ve insan hakları savunucuları endişeliydi.

2010’da Wikileaks’in ve dünyanın önde gelen gazetelerinin yayınladığı Afganistan ve Irak savaşlarına ait dokümanlar, ABD’nin dış politikasına ciddi zararlar verdi. Hatta bazılarına göre Arap Baharı’nın başlamasına sebep oldu.

Buna karşılık Amerikalı yetkililer, bu belgelerin sızdırılmasıyla ‘dünyanın dört bir yanındaki insanların hayatlarının tehlikeye girdiği’ tezini işlediler. Ancak sızan bilgilerle alakalı olarak yaşanan bir olaya rastlanmadı.

Wikileaks’in kurucusu Julien Assange, daha önce Obama’nın Manning’i affetmesi durumunda ABD’ye gidip yargılanmayı kabul edeceğini duyurmuştu. Assange, af kararından sonra bu önerisini yineledi. Assange, daha önce tutuklanma riskine karşılık Londra’daki Ekvador elçiliğine sığınmıştı ve hâlen orada yaşıyor.

Obama’nın bu kararı Cumhuriyetçi vekilleri kızdırırken, Amerikan halkının önemli bir kısmı hâlen Chelsea Manning’i bir ‘hain’ olarak görüyor. Bazı uzmanlara göre o cesur bir ‘ıslık çalan’ (whistleblower), bazılarına göreyse zayıf karakterli ve baskı altında yanlış kararlar veren tecrübesiz bir asker.

manning 1

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin