Cezaevlerinde yemek zulmü!

TR724 HABER MERKEZİ | İLKER DOĞAN

Türkiye’de cezaevlerindeki yemek sıkıntısı her geçen gün daha da büyüyor. Bir yandan koronavirüs salgınıyla mücadele etmek zorunda olan onbinlerce siyasi tutuklu, aynı zamanda açlıkla da cezalandırılıyor. Özellikle siyasi tutuklular ‘zorunlu’ ölüm orucuna mahkum ediliyor! Zira tutuklu yakınlarının iddialarına göre neredeyse bütün cezaevlerinde yemekler üçte bire kadar  düşürülmüş durumda. 

Bazı cezaevlerinde Ramazan bahane edilerek öğün sayısının da bire düşürüldüğü ileri sürülüyor. Eşi Van’da tutuklu olan bir kadın, “Eşim telefon görüşünde yemeklerin soğuk geldiğini ve kişi başı ikişer kaşık düştüğünü anlattı. ‘Gerçekten açız’ dedi.” ifadelerini kullanıyor. Bir başka tutuklu yakını ise “Eşim Şakran Cezaevi’nde. Telefon görüşmesinde söyledi; adam başı 1 kaşık çorba, 2 kaşık yemek gelmiş. ” diyor.

İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine bu konuyla ilgili her gün onlarca şikayet geldiğini anlatıyor. Yaşananlara sosyal medya hesabından tepki gösteren Gergerlioğlu, Ceza ve Tevkifevleri’nin kurumsal sosyal medya hesabını da etiketleyerek yaptığı paylaşımda, “Erzurum cezaevinde kıtlık mı var? Mahpus yakınları dün iftarda sadece 2 kaşık çorba, 1 dolma verildiğini iddia ediyor. Direnç düşüklüğünden  ölecek bu insanlar!  Buna benzer az, kalitesiz, soğuk yemek şikayetleri çok yerden geliyor. Bir açıklamanız yok mu?” ifadelerini kullanıyor.

AKP iktidarı, yeni infaz düzenlemesiyle gaspçıları, hırsızları, uyuşturucu bağımlılarını, çete üyelerini tahliye etti. Sözde ‘terör’ kılıfıyla gazetecileri, öğretmenleri, doktorları, mühendisleri, öğrencileri, ev hanımlarını ve 800’e yakın bebeği ise cezaevinde tuttu.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

HALA 7 KİŞİLİK KOĞUŞLARDA 35 KİŞİ KALIYOR

Cezaevi nüfusu tahliyelerden önce yaklaşık 300 bin civarındaydı. Bugün rakamın 220 binlere kadar düştüğü tahmin ediliyor. Toplam 368 ceza infaz kurumunun kapasitesi 15 Mart itibariyle 235 bin 431. 2010’da 75 bin olan kapasite yeni ceza evlerinin yanı sıra 1 kişilik koğuşlara 5 ranza konulmak suretiyle 235 bine kadar çıkarıldı! Kısaca hala 7 kişilik koğuşlarda 30-35 kişi kalmaya devam ediyor.

YEMEK MİKTARLARI AZALDIKÇA AZALDI

Özellikle son dönemde cezaevlerinden ardı ardına yemeklerin yetersizliği ve kalitesizliğiyle öğün sayısının azaltılması konusunda sosyal medyada çok sayıda paylaşım yapılıyor. Cezaevi isimleri de verilerek yapılıyor bu paylaşımlar. Buna göre Türkiye’deki cezaevlerinde genel olarak yemek miktarları en az yarı yarıya düşürüldü. Bazı cezaevlerinde bu oranın üçte 1’e kadar düştüğü iddia ediliyor. Ramazan bahanesiyle öğün sayısını bire düşüren cezaevleri de var. Söz konusu sorun haftalardır dile getiriliyor ancak ne Adalet Bakanlığı’ndan ne de Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili hiç bir açıklama yapılmıyor.

CEZAEVLERİNDE KITLIK MI VAR?

İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, geçtiğimiz günlerde söz konusu durumla ilgili bir paylaşım yaptı. Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabını da etiketleyen Gergerlioğlu, “Erzurum Cezaevi’nde kıtlık mı var? Mahpus yakınları dün iftarda sadece 2 kaşık çorba, 1 dolma verildiğini iddia ediyor. Direnç düşüklüğünden  ölecek bu insanlar! Buna benzer az, kalitesiz, soğuk yemek şikayetleri çok yerden geliyor. Bir açıklamanız yok mu?” ifadelerini kullandı.

YEMEK MİKTARI 2 KAŞIĞA DÜŞTÜ

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun paylaşımı kısa sürede binlerce etkileşim aldı. Yakınları tutuklu olanlar, cezaevlerinin ismini de vererek yemek kısıtlamasına tepki gösterdi. İşte onlardan bazıları: “Sahurda yiyecek bişey çıkmıyor. Akşam yemeğinde ya da iftarda olursa kurufasulye, nohut ya da olursa ıspanak veriliyor. Sıcak yemek neredeyse yok. DENİZLİ T KAPALI CEZAEVİ… (…) Sayin vekilim Sincan kapalı cezaevinde verilen iftar yemeği için de aynı durum söz konusu.

TUTUKLU: GERÇEKTEN AÇIZ!

“Sayın vekilim bugün eşim aradı.Van T Tipi Kapalı’da kalıyor. Oruç tutuyorlar. Gelen soğuk yemek adam başı 2 kaşık çıkıyor dedi. Gerçeten açız dedi #Adaletbakanı el atsın. (…) Evet Osmaniye kapalıda da bir öğün geliyormuş. O da çok az. İftara yetmiyormuş gelen yemek. Çok şükür ki kantin var. O da maliyetli tabiki. Ailesi para gönderemeyenler var. Bir mahkum ayda en az 1.000 lira harcıyormuş.”

VUCÜT DİRENÇLERİ ZAYIFLIYOR

“Hem korona tehlikesi var hem zayıf düşürüyorlar. Bile bile katletmek demek bu. Bir insana kat kat ceza verilmez ki. Bu insanlara hırslarını tatmin etmek için daha kaç kez ceza verecekler? (…) Benim abim de orda bugün konuştuk kendisi dedi ki, birer kaşık çorba verdiler. Doymuyoruz yemeklerden. Erzurum H Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda…”

ŞAKRAN’DA KİŞİ BAŞI 1 DOLMA!

“Sayın vekilim, İzmir Şakran Cezaevi’nde de aynı durum var. Şakran’da bulunan kardeşim, kişi başı 1 dolma verildiğini söyledi. (…) Evet Kepsut’ta da öyle. Tek öğün yemek veriliyormuş, gelen yemek de çok çok yetersizmiş. Oruç tutuyoruz diye cezalandırılıyoruz resmen diyor eşim. (…) Şakran Cezaevi’nde de aynı sayın vekilim. Bugün eşim telefon görüşmesinde söyledi; adam başı 1 kaşık çorba, 2 kaşık yemek gelmiş. Ve manav ihtiyaçları karşılanmıyormuş. Marketten de istedikleri gelmiyormuş. Bu insanlar zaten suçsuz yere içerdeler, bir de aç mı kalsınlar! Daha ne kadar işkence yapacaklar!”

86 KİLODAN 74 KİLOYA DÜŞTÜ

“İçeri girdiğinde 86 kilo idi şimdi 74 kilo. Mecburi ölüm orucu mu tutturuyorlar haberimiz yok! Ev hapsi verin biz bakalım, yeter artık! Bir yandan salgın bi yandan açlık nasıl dayanacaklar! (…)  Ömer bey aynı şekilde İzmir Şakran 1 nolu T Tipi’nde de böyle sıkıntılar çok fazla… 24 kişilik koğuşa 10 kişilik yemek veriliyor…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin