HDP’li vekil soru önergesi verdi: ‘Cezaevleri Gözlem Kurulları, siyasi mahpusların tahliyelerini engelliyor’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından cevaplandırılması talebiyle verdiği soru önergesinde infaz süreleri dolduğu hâlde Hapishane Gözlem Kurulları’nca tahliyeleri engellenen mahpusların mağduriyeti gündeme getirdi.

Gülüm, Bolu’da 30 yıldır cezaevinde olan Fahrettin Şahin’in 21 Nisan 2021 tarihinde infaz süresi dolarak koşullu salıverilmesinin engellenmesini de aktararak, Adalet Bakanı Gül’e, “Yargılama görevi olmamasına rağmen hapishanelerdeki İdare ve Gözlem Kurullarının siyasi mahpusları hapishanelerde tutmaya yönelik ‘İyi hâlli olma şartı’ raporları hukuka aykırı değil midir?” sorusunu yöneltti.

“KÖTÜ MUAMELEYE KARŞI ÇIKIŞLAR BAHANE EDİLİYOR”

Gülüm hapishanelerdeki çıplak arama, özel alanların kamera ile gözetilmesi, haksız ve keyfi aramalar, kötü muamele, işkence gibi hapishane yönetimlerinin ve gardiyanların uygulamalarına karşı siyasi mahpusların gösterdikleri tepkilerin bahane edildiğini kaydetti.

Gülüm, “İdare ve Gözlem Kurulu yanlı, keyfi ve ayrımcı kararlar vermektedir. Ayrıca siyasi mahpuslara açık cezaevine geçmek için pişmanlık beyanları ve hapishanede mahpusların ortak düzenledikleri etkinliklere katılmamaları koşulu dayatılmakta ve açık ceza infaz kurumlarına geçmeleri engellenmektedir. Bu keyfi uygulama ve kararlar hapishanelerde önemli insan hakları ihlallerine yol açmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Gülüm’ün Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yönelttiği sorular şöyle:

1) İdare ve Gözlem Kurulu’nun 30 yıldır mahpus olan Fahrettin Şahin’in tahliyesinin ‘iyi halli olmadığı’ kararının dayanağı hukuka aykırı değil midir?

2) Fahrettin Şahin’in diğer siyasi mahpuslarla ortak yaptığı etkinliklerin ‘iyi halli olmama’ gerekçesi yapıldığı doğru mudur?

3) Yargılama görevi olmamasına rağmen hapishanelerdeki İdare ve Gözlem Kurullarının siyasi mahpusları hapishanelerde tutmaya yönelik ‘İyi halli olma koşulu’ raporları hukuka aykırı değil midir?

4) Türkiye’deki hapishanelerde kaç siyasi mahpusun ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle açık ceza evine geçişi ve koşullu salıverme hakkı gasp edilmiştir?

5) Hapishane idarelerinin mahpuslara yönelik yaşam hakkı dahil olmak üzere tüm haklarını gasp eden uygulamalarına ilişkin bir yaptırımınız var mıdır?

6) İdarenin keyfi ve hukuksuz uygulamalarına itiraz eden mahpuslara haksız disiplin cezaları verilmesini denetlemeyi düşünüyor musunuz?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin