Cezaevinde sesli Kur’an-ı Kerim okumak yasaklandı, mushaflar toplandı

15 Temmuz sonrası başlayan siyasi soykırım cezaevlerinde tutuklu insanlara din ve vicdan hürriyeti kısıtlamalarına kadar uzandı. Daha önce Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması yapan tutuklu polislerin yakınları, yanlarında getirdikleri Kur’an-ı Kerim’leri cezaevindeki yakınlarına ulaştıramadıklarını ifade etmişlerdi.

Benzer nitelikteki diğer bir olay ise daha geçen ay yaşanmıştı. A.B., yanında getirmiş olduğu Kur’an-ı Kerim’i, cezaevindeki eşi, A. B.’e vermek istemiş ancak bu istek cezaevi idaresi tarafından reddedilmişti. Şanlıurfa Cezaevi’nde bir tutuklunun koğuştaki arkadaşlarına sesli şekilde Kur’an-ı Kerim okuduğunu gören gardiyanların, sesli okumanın yasak olduğunu söyleyerek, Kur’an-ı Kerim’e el koydukları öğrenildi.

Kilis Cezaevinde Ödenek Gelip Satın Alınana Kadar Kur’an-ı Kerim Yasak

Magduriyetler.com’un haberine göre, Kilis Cezaevi’nde üç ay önce tüm Kur’an-ı Kerim’ler toplandı. Tutuklulara sadece Diyanet tarafından basılan Kur’an-ı Kerim’lerden okuyabilecekleri ifade edildi. Yanlarında Diyanet basımı Kur’an-ı Kerim bulunmayan tutuklular bir ay boyunca aralıksız şekilde cezaevi yönetimine dilekçe yazdılar. Bu dilekçelerle, cezaevi kantininde Diyanet tarafından basılan Kur’an-ı Kerim’lerden satılmasını talep ettiler. Ancak bu talep cezaevi yönetimi tarafından reddedildi. Ödenek geleceği ve bizzat idare tarafından Kur’an-ı Kerim alınacağı ifade edildi.

Cezaevindeki zamanlarını Kur’an-ı Kerim okuyarak geçirmekte kararlı olan tutuklular, sorunu başka türlü çözme cihetine gittiler. Edinilen bilgiye göre, bir tutuklu yakını elli adet Diyanet basımı Kur’an-ı Kerim alarak cezaevine bağışladı. Böylece ödenek bekleme çilesi de ortadan kalkmış oldu.

Şanlıurfa Cezaevinde Sesli Kur’an-ı Kerim Okumak Yasak

Şanlıurfa Cezaevi’nde ise Kıraatı düzgün olan bir tutuklunun koğuştaki arkadaşlarına sesli şekilde Kur’an-ı Kerim okuduğunu gören gardiyanların, sesli Kur’an okumanın yasak olduğunu söyleyerek, Kur’an-ı Kerim’e elkoydukları öğrenildi.

Buna itiraz eden tutuklunun, şahsına ait Kur’an-ı Kerim’in iade edilmesi için idareye dilekçe yazdığı ifade edildi. Edinilen bilgiye göre, cezaevi yönetimi, ancak sessiz şekilde okuyabileceği şartını belirterek Kur’an-ı Kerim’i iade etti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin