Cevheri Güven, ‘Tenkil Söyleşileri’nde konuştu: Güçlü oldukları sürece bu baskıya devam edecekler

‘Tenkil Söyleşileri’ programı Metin Yıkar’ın moderetörlüğünde gazeteci Cevheri Güven’i ağırladı.

Tenkil Müzesi Instagram üzerinden yayınlanan programda Cevheri Güven, 15 Temmuz sonrası yaşanan sürecin kolay kolay düzelmeyeceğini ifade ederek, ”Bir toplantıda MİT’in başındaki adam ‘rakiplerimizi ringe serdik ama henüz nakavt olmadılar’ demişler. Anladım ki durmayacaklar. Güçlü oldukları sürece bu baskıya devam edecekler. 5 yıl geçti. Tamir süreci de uzun sürecek” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’dan sonra 5 haber ajansı, 15 televizyon kanalı, 62 gazete, 21 dergi, 31 radyo ve 29 yayınevi kapatıldığı bilgisinin verildiği programda, Güven bazı meslektaşlarının bu korku ikliminden dolayı kendisi ile sosyal medyada ‘merabalaşma’ya bile korktuğunu ve kendisini engellediklerini aktardı.

Yargılandığı davanın yarım sayfalık iddianamesiyle 22,5 yıl hapis cezası aldığını aktaran Güven, ”15 Temmuz sonrası adil yargılama mümkün değil. Kendimi teslim edemezdim. Bir süre teslim olmadım. Şartlar kötüleşti. 12 Eylül ortamı gibi oldu ve ben de ülkeyi terk ettim” şeklinde konuştu.

Yunanistan’da 1.5 yıl kaldığını belirten Güven, ”Bu süreçte hak ihlallerine odaklandım ve bunları kayıt altına aldım. Bir şeyler düzelecekse mücadele ile düzelecek ve mücadeleye devam etmeliyiz” dedi.

İşte o program;

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin