Belediye Başkanı Aboutaleb: Rotterdam’ı karıştıranlar hesabını verecek

BASRİ DOĞAN | ROTTERDAM, TR724

Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, Rotterdam’da korona tedbirlerine karşı yasa dışı gösterilerde çıkan isyanlarda en az yedi kişi yaralandığını ve 20 kişinin olayları kışkırtması nedeniyle tutuklandığını söyledi.

Başkan Aboutaleb, “Gösteriler saat 20.00 sıralarında başladı. Yaklaşık 100 kişilik bir grup, Rotterdam Coolsingel’de toplandı. Ortam kısa sürede kasvetli bir hal aldı. Bir saat içinde Coolsingel’de bu sayı iki katına çıktı. Polis arabaları ateşe verildi ve memurlara ağır havai fişekler ve nesneler atıldı. Yaralıkar arasında gazeteci ve polisler de var.” dedi.

BAŞKAN ABOUTALEB: ROTTERDAMI KARIŞTIRANLAR ROTTERDAMLI DEĞİL

Ülkenin dört bir yanından polis birimlerinin ayaklanmalara müdahale etmek için çağrıldığını belirten Aboutaleb, şunları anlattı: “Polis, protestocular tarafından ağır bir şekilde saldırıya uğradı. Barikatlar kurdular. Çöp kovalarını ateşe verdiler. Bu yüzden çeşitli zamanlarda polis kendini savunmak zorunda hissetti. Polis birimimizden aldığımız bilgilere göre bu kişiler Rotterdamlı değil. Farklı yerlerden burayı karıştırmak için geldiklerini öğrendik. Polis bu konu ile ilgili özel birimle birlikte çalışma yürütüyor. Şehirde şu an hasar tespiti ve yakılan araçlar ve motosikletler ve bisikletler sokaklardan temizlenmeye başlandı. Detaylı araştırma yapıldıktan sonra hasar tespiti de ortaya çıkacak. Bunları yapanlar hâkim karşısına çıkarılacak. Gerekli cezayı alacaklar.”

HOLLANDALI MİLLETVEKİLLERİNDEN SERT TEPKİ

Yeşil Sol (GroenLinks) Milletvekili J. Ellemeet: Şiddeti kesinlikle kabul edilemez

Volt Milletvekili N. Gündoğan: Nutkum tutuldu ve sarsıldım. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Çok korkunç bir gece idi.

SGP parti başkanı Van der Staaij: Rotterdam’da polis memurlarına yönelik vahşi şiddetin görüntülerini yüreğim buruk bir şekilde izledim. Çok üzüldüm. Yapanlara en ağır ceza verilmeli.

Rotterdam korona önlemleri nedeni ile karıştı; Polis araçları yakıldı, sokaklar savaş alanına döndü


 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin