Cephede koronavirüs salgını iddiası: ‘Üç askerin testleri pozitif çıktı, GATA’da karantinaya alındılar’

Türkiye’nin Suriye cephesinde görev yapan üç askerde Koronavirüs tespit edildidiği iddia edildi. Testleri pozitif çıkan askerler GATA’da karantinaya alındığı belirtildi.

Grihat’tan Serdar Fırat’ın haberine göre, Koronavirüs olarak bilinen ‘Covid-19’ yıllardır Türkiye’nin güney sınırının ötesinde devam eden gerçek savaş alanına da sıçramış durumda. Somut vakalar tespit edilince durumun vahim olduğu netleşti.

ASKERLER KARANTİNA’DA

Yerel kaynaklar ve vakalar Suriye’de savaş alanında virüsün yayıldığını doğruladı. Hem cihatçılar arasında hem Suriye Ordusu’nda hem de Türk askerinde virüs tespit edildi.

Üç Türk askerinde Koronavirüsü tespit edildiği açıklandı. Bu askerlerin önce Reyhanlı’ya oradan da GATA’ya sevk edilerek karantinaya alındığı ileri sürülüyor. Bir hafta önce yaşandığı belirtilen bu olaydan sonra sağlıklı bir test taraması yapılamadığı için kaç askere virüsün bulaşıp bulaşmadığı bilinmiyor.

GRİP ŞİKAYETİYLE GİTMİŞLERDİ

Üç askerin ağır grip şikayeti ile tedavi altına alındığı ancak yapılan tetkikler sonucu virüsün tespit edildiği belirtiliyor. Suriye’de hijyen koşullarından yoksun şekilde nerdeyse haftada bir banyo yapıldığı ve konservelerle beslenme ihtiyacının karşılandığı savaş alanında virüs riskinin yüksek olduğu ve daha çok taşıyıcının olabileceği tahmin ediliyor.

Askerlere virüsün ÖSO mensuplarından veya cihatçılardan bulaşmış olabileceği üzerinde duruluyor. TSK’nın savaş alanına daha çok sağlık personelini gönderdiği belirtilirken, Genel Kurmay Başkanlığı’nın durumu geçtiğimiz salı günü Savunma Bakanlığı ile paylaştığı belirtiliyor. Bölgede görev yapan bir sağlık çalışanı virüsün askerler arasında yayılma oranının çok yüksek olduğunu, acil önlemler alınmazsa vahim sonuçların ortaya çıkabileceğini söylerken, durumu hem kriz masasına hem de TSK’ya rapor ettiklerini belirtiyor. Suriye Ordusu tarafından kuşatılmış gözlem noktalarında ise durumun tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Çünkü kapsamlı testler yapılamıyor, sağlık personeli rahat bir şekilde gözlem noktalarına gidip gelemiyor.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

1 YORUM

  1. Böylesi riskte tüm personel geri çekilmeli tabi uygun karantina tedbiri alarak. Ki bunu Efendimiz Sallallahu aleyhi vessellem de, Sahabe de böyle yapmış.
    Salgın , veba Taun mu denir olan beldeye girmemiş geri çekilmişler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin