Fatih Terim ve Muslera’dan Koronavirüs tepkisi: Utanç verici bir gece yaşadık; hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz!

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve kaleci Fernando Muslera golsüz sona eren Galatasaray-Beşiktaş derbisi ardından açıklamalarda bulundu.

Terim. Koronavirüs’ten dolayı maçların seyircisiz oynanmasıyla ilgili, “Bizim canımız, ailemiz yok mu! Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz! Bu oyuncular, işin aktörü. Kimseye bir şey söylemek istemiyorum. Ceza yemekten korkuyorum. İşin aktörü oyuncular, hakemler. Bunlar olmazsa futbol olmaz. Biz canımızı dışarıda mı bulduk! Bizler koca koca ailelerin reisleriyiz. Bizi neden böyle kenara atıyorsunuz!” dedi.

Galatasaray kalecisi Fernando Muslera’da maçın oynanmasına tepki göstererek, “Bence utanç verici bir gece yaşadık. Çok fazla futbolun konuşulmasına gerek yok. Şu anda dünyanın içinde olduğu bir sağlık problemi var. Taraftarsız oynatılma kararı verildi ama bizim canımız yok mu?” ifadelerini kullandı.

Maçtan Fatih Terim şunları söyledi:

Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz!

“Maç öncesi, sırası ve sonrası, işin ruhuna aykırı hazırlık dönemi, maçın içinde taraftarın olmaması, bu süre içinde akılların sürekli hastalıklar, hadiselerde olması, maalesef oyuncularımızın konsantre olamamaları ki bundan daha doğal bir şey olamaz. Onları eleştiremeyeceğim. 50 bin taraftardan yoksun olmak kolay değil. Beşiktaş gibi ciddi bir rakip, derbi bir maçta. Hele hele ikinci yarı oraya hapsettiğimiz bir oyunda kazanamadık. Onları tebrik ediyorum. Mantıklı bir şeyi kendilerine açıklayamadık. Nedenine gelince diyorlar ki ‘Dünyada her taraf erteledi.’ FIFA ilk defa ‘2 ay içinde milli takıma oyuncu vermeyebilirsiniz’ diyor. Yoksa ilk kural milli takıma oyuncu vermektir. Türkiye’de her kurum ve kuruluşta çalışanlar evlerine gönderildi. Bir tek futbol, basketbol, hentbol. Kornerde oyuncuya ‘temas etme’ mi diyelim. En büyük espri 2 gece önce Tenis Federasyonu’nun maçları ertelemesi. Muhakkak ki bilimsel bir açıklaması vardır. Tuhaf bir şeyler var. Çarşamba akşam gece oynamıyoruz, gündüz oynuyoruz. Perşembe Avrupa kupası maçı seyircili, cuma ve cumartesi pazar seyircisiz oynanıyor. Futbolun ruhunu geri istiyorum. Derbilerin güzel şekilde oynanmasını istiyorum. En önemlisi, beraber her şeyimi paylaştığım taraftarımı istiyorum. Beşiktaş’la 100 yıldır oynuyoruz. Ama ne tadı ne tuzu var. Buradan herkesi bilgilendireyim. Neden oynuyoruz? Korumaksa, burada 850 resmi görevli var. Diğerleriyle birlikte burada bin kişi var. Bizim gibi takım sporlarında eğer ertelerseniz, herkes kendi özgür iradesiyle bu bela virüsten korunacak. Ama birimizde çıkarsa Allah korusun. Top toplayıcı çocukların eldiven taktığına bakmayın. Bizim canımız, ailemiz yok mu! Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz! Bu oyuncular, işin aktörü. Kimseye bir şey söylemek istemiyorum. Ceza yemekten korkuyorum. İşin aktörü oyuncular, hakemler. Bunlar olmazsa futbol olmaz. Taraftar olmazsa hiç olmaz. 17’sinde salı günü UEFA’nın toplantısı var. Futbolcular Birliği o toplantıya çağrılır mı, çağrılmaz mı? Bizdeki Futbolcular Birliği, federasyonun uydusudur. Onun gözetimi altındadır ve onun sayesinde ayakta durur. Biz canımızı dışarıda mı bulduk! Bizler koca koca ailelerin reisleriyiz. Bizi neden böyle kenara atıyorsunuz! Her toplantı iptal, evlerden devam. İyi de derbiler böyle oynanmamalı, hatta hiçbir maç böyle oynanmamalı.”

Muslera, derbinin oynanmasına tepki gösterdi: Utanç verici bir gece yaşadık

Galatasaray kalecisi Fernando Muslera, koronavirüs tedbiri nedeniyle seyircisiz oynanan Beşiktaş derbisi sonrası yaptığı açıklamada, ligin ertelenmemesine anlam veremediğini söyledi.

Süper Lig’in 26. haftasında oynanan derbi karşılaşmasında Galatasaray, sahasında Beşiktaş ile 0-0 berabere kaldı. Mücadelenin ardından Galatasaray’ın Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera, yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.Futbol ile ilgili konuşulacak bir şey olmadığını söyleyen Muslera, “Bence utanç verici bir gece yaşadık. Çok fazla futbolun konuşulmasına gerek yok. Şu anda dünyanın içinde olduğu bir sağlık problemi var. Taraftarsız oynatılma kararı verildi ama bizim canımız yok mu? Biz, rakip takım oyuncuları, burada çalışanlar riskin içinde. Eğer böyle bir sağlık sıkıntısı varsa taraftarların gelmediği bir maç niye oynanıyor? Avrupa’da örnekler çok açık, ligler erteleniyor, maçlar oynanıyor ama biz de maçlar oynanıyor. Bunu anlamış değilim. Diğer taraftan yapılan bize ve taraftara saygısızlık. Bugünkü derbiyi bekleyen taraftarlar var. Bu tip maçlara gelebilmek için para biriktiriyorlar .Bugün ligin kaderini etkileyecek iki maç da seyircisiz oynanıyor. Bugün olanları hem bize hem de bu tip maçları bekleyen taraftarlara saygısızlık olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

SARACCHI: BİZE BU YAPILAN SAYGISIZLIK

Galatasaray’ın başarılı sol beki Marcelo Saracchi de seyircisiz oynanma kararını eleştirdi.Süper Lig’de maçların oynanması kararının saygısızlık olduğunu söyleyen Saracchi, “Bugün hem bize hem de taraftarımıza yapılan bir saygısızlık var! Bu durum rakip futbolcular için de geçerli. Ortada çok ciddi bir sağlık sorunu var ve Avrupa’da futbol durmuş durumda. Türkiye’de futbol oynanıyor ve böyle bir sağlık sorunu varken bu oyunun aktörlerine yapılan bir saygısızlık” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin