Cenazesi buzdolabında saklanan Cemile’nin failleri hala bulunamadı

Şırnak’ta 2015’te sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen ve annesi tarafından cenazesi kokmasın diye günlerce buzdolabında bekletilen Cemile Çağırga’nın soruşturmasında sonuç alınamadı. Cemile’nin failleri bulanamadı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, ‘sokağa çıkma yasağı’ kararının sürdüğü 7 Eylül 2015 tarihinde Cudi Mahallesi’ndeki evlerinin kapısı önünde vurularak öldürülüp, cenazesinin buzdolabında saklanmasıyla gündeme oturan 10 yaşındaki Cemile Çagırga’ya ilişkin, Cizre Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturmada olayın üzerinden geçen süreye rağmen failler bulunamadı.

“FAİLLER TESPİT EDİLEMEDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, ilçede yaşamını yitiren 110’a yakın sivile ilişkin başlatılan soruşturmaların büyük bir bölümüne ‘takipsizlik’ kararı veren Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağırga soruşturmasına dair ise ‘Daimi Arama Kararı’ aldı. Savcılık tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, karara gerekçe olarak ise, “faillerin tespit edilememesi” gösterildi. ‘Çocuğu kasten öldürmek’ suçlamasıyla açılan ve şüpheli olarak tek bir kişinin bile yer almadığı dosyada, Çagırga’nın ölüm nedeni “nereden geldiği tespit edilemeyen bir kurşunun vücuduna isabet etmesi” olarak açıklandı.

“YAPILAN ARAŞTIRMA YILDA BİR BAŞSAVCILIĞA BİLDİRİLSİN”

Zaman aşımı süresi 30 yıl, yani 7 Eylül 2045 olarak belirlenen kararda şu ifadelere yer verildi: “Cizre ilçesinde terör örgütü mensuplarına yönelik olarak başlatılan operasyonlar kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağında Cemile Çagırga’nın olay tarihinde ikametinde bulunduğu esnada nereden geldiği tespit edilemeyen bir kurşunun vücuduna isabet etmesi sonrasında hayatını kaybettiği, yapılan tüm araştırmalara rağmen suç faillerinin bulunamadığı, evrakın bu sebeple daimi aramaya alınmasının gerektiği anlaşılmıştır.

Şüpheli veya şüphelilerin zamanaşımı tarihine kadar aranması, şüphelilerin açık kimlik bilgilerinin tespit edilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgi verilmesi, verilecek talimat doğrultusunda hareket edilmesi, şüphelilerin açık kimlik bilgilerinin tespit edilememesi halinde yapılan araştırma sonucunun yılda bir defa Cumhuriyet Başsavcılılığımıza bildirilmesi,

Şüphelilerin açık kimliklerinin tespit edilip ifadelerinin alındığı veya zamanaşımı süresinin dolduğu tarihte düzenlenecek evrakın Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.”

“HERHANGİ BİR GÖRÜNTÜ KAYDI ELDE EDİNİLEMEDİ”

Söz konusu dosyada yer alan “Araştırma Tutanağı” kısmında olayın meydana geldiği tarihte bölgede Kobra tip zırhlı araç ve İnsansız Hava Aracı (İHA) olup olmadığının tespit edilemediği ve bundan dolayı herhangi bir görüntü kaydının elde edilemediği de ileri sürüldü.

ANNESİ O ACIYI BÖYLE ANLATMIŞTI: ‘O GECE KIZIMIN CESEDİNİ KOYNUMA ALARAK UYUDUM’

Cemile’nin annesi Emine Çağırga kızının ölümü anlatırken,  “Üç kızım vardı, beş de oğlum. 23 yıl önce büyük kızımı, şimdi ise küçük kızımı 10 yaşında iken kaybettim” demişti. Acılı anne o anları şöyle aktarmıştı: “Evimiz yüksek bir noktada. Cizre’den de çok patlama ve silah sesleri geliyordu. Ne olup bittiğini görmek için kapının önüne çıkıp baktık. Birden bize de ateş edilmeye başlandı. Avluya kaçtık. Cemile önümde düştü, ben de üzerimize yağan kurşunlardan korunmak için Cemile’nin üzerine kapattım kendimi. Kalktığımda Cemile’nin yaralandığını gördüm. Bağırdım yardım istedim ama Cemile kollarımda can verdi.”

‘Çocuk, yaşlı, yedi çocuk annesi terörist mi?’

“Kollarımda can verdi. O gece kızımın cesedini koynuma alarak uyudum. Sabah saçlarına ve ellerine kına yaktım. Sonra onu yıkayıp kefenledik. Cesedi bozulmasın diye, kayınbiraderimin evindeki derin dondurucuyu getirip kızımı içine koyduk. üç gün boyunca kızımın cesedini buzlukta beklettik. Daha sonra da milletvekilleri gelip cenazesini hastanenin morgunu götürdük.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin