Cem Uzan AİHM’deki davayı kazandı, avukatı böyle duyurdu: Bu büyük bir zafer

Türkiye’deki mal varlıklarına el konulan ve uzun süredir Fransa’da yaşayan Cem Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) çocuklarının dondurulan mal varlıkları ile ilgili Türkiye’ye karşı açtığı davayı kazandı. AİHM, Türkiye’nin Uzan’ın iki çocuğunun özel mülk hakkını gasp ettiği hükmüne vardı.

Euronews’e konuşan Uzan’ın Avukatı Matthias Pujos, “Bu büyük bir zafer çünkü mahkeme Uzan’ı ve Türkiye’yi bir araya gelip bu sorunu çözmek için müzakere etmeye çağırıyor” dedi.

Uzan, Türkiye’ye karşı açtığı büyük kısmı ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait 2,1 milyar dolar değerindeki hisselerini geri alma davasını geçen Aralık ayında kazandıktan sonra açıklamalarda bulunan Avukat Pujos, “Açıkçası, müvekkilim TMSF ile bu konuda anlaşmak istiyor” şeklinde konuşmuştu.

2002 ile 2003 yıllarında çıkan ve “Uzan yasası” olarak bilinen kanunlarla Uzan ailesine üye tüm bireylerin Türkiye’deki mal varlığı dondurulmuştu. Buna 18 yaşından küçük ve hatta yasa çıktığı sırada hiç doğmamış çocuklar da dahil edildi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin