Cem Özdemir, Erdoğan boykotuna katılmayacak: “Bana tahammül etmek zorunda”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta içerisinde Almanya’ya yapacağı devlet ziyaretine yönelik olarak Alman politikacılardan tepki gelmeye devam ediyor. Alman Yeşiller Partisi eski Eş Başkanı Cem Özdemir, diğer muhalif politikacıların aksine Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle verilecek resmi yemeğe katılacağını söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Özdemir Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte Erdoğan’ın böyle bir daveti hak etmediğini belirtti ve yemeğe katılımıyla hem Türkiye’ye hem de Alman-Türk toplumuna bir işaret göndermeyi umut ettiğini söyledi. Özdemir, “Almanya’daki muhalefet bu ülkenin politikasının bir parçası, biz demokrasimizin güçlü ve gerekli bir unsuruyuz” dedi. Güçlü bir cumhurbaşkanının bile bazı kurallardan kaçamayacağını söyleyen Özdemir, “O, otoriter politikasının eleştirisini savunan beni görmek ve bana tahammül etmek zorunda olacak” ifadelerini kullandı.

Özdemir, Alman hükümetini ekonomik nedenlerle Erdoğan’ın bazı vaatlerde bulunabileceği konusunda uyardı. Yeşiller milletvekili Özdemir, “Başbakan Merkel, Erdoğan’a Alman anayasal devletinin despotik davranışları kabul ve tolere etmeyeceğini, Erdoğan’ın Almanya’ya anlaşmazlık getirdiğini ve Almanya’nın bu ülkede bir casusluk ve ihbar sistemi kurmasını kabul etmeyeceğini açıkça belirtmeli” şeklinde konuştu.

FDP lideri Christian Lindner de Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, “Erdoğan propagandasının bir parçası olmak istemediğini” belirtmiş, yemeğe katılmayacağını açıklamıştı.

Sol Parti ve Hür Demokrat Parti’den sonra Yeşiller ve Almanya için Alternatif’ten (AfD) bazı politikacılar da Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle verilecek resmi yemeği boykot edeceklerini bildirmişti.

Yeşiller eş başkanları Annena Baerbock ve Robert Habeck ile meclis grup başkanları Katrin Göring-Eckardt ve Anton Hofreiter yemeğe katılmama kararı aldıklarını açıklamıştı. AfD meclis grup başkanları Alexander Gauland ve Alice Weidel ile parti eş başkanı Jörg Meuthen ve parti yöneticisi Bernd Baumann da yemeğe katılmayacaklarını ilan eden politikacılar arasında.

İlişkilerde normalleşme

Berlin ve Ankara, temel olarak iki yıl önceki darbe girişiminden sonra çok sayıda Alman vatandaşının tutuklanması nedeniyle gerilen Türkiye-Almanya ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışıyor. Erdoğan’ın Almanya’ya yapacağı ziyaretin normalleşme sürecine katkıda bulunması umuluyor.

Erdoğan son 15 yılda Almanya’yı Başbakan ve Cumhurbaşkanı sıfatıyla birçok kez ziyaret etmişti. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetiyle 27-29 Eylül arasında gerçekleşecek ziyaret programında resmi temasların yanı sıra devlet töreni ve resmi yemek daveti de yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Başbakan Angela Merkel ile iki defa bir araya gelecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin