Çavuşoğlu’nun iddialarına Beyaz Saray’dan yalanlama: Trump Erdoğan’a bir vaatte bulunmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Başkanı Donald Trump’un AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen’in iadesini görüştüğü iddiaları ABD’de Beyaz Saray tarafından yalanlandı.

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Reuters‘e yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in iadesi sözünü vermediğini belirtti.

Trump ve Erdoğan 30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde Arjantin’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde bir araya gelmişti.

Pazar günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirvede Trump’ın Erdoğan’a “Gülen ve diğerlerinin iadesi için çalışıyoruz” dediğini iddia etmişti.

AfSV de yalanladı

Hizmet Hareketi mensupları hakkında asılsız iddialarına yönelik AfSV’den akşam saatlerinde bir yalanlama geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FBI’ın ABD’de Hizmet Hareketi mensupları hakkında çalışma başlattığını hatta bazı eyaletlerde tutuklamaların olduğunu söyledi.

AfSV’den yapılan yazılı açıklamada Çavuşoğlu’nun iddialarının 6 ay önce dillendirildiği ama bu iddiaların asılsız olduğu vurgulandı.

AfSV’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun gündeme getirdiği tutuklama iddialarının şu sıralar ABD’de görülen Ekim Alptekin davasını perdelemek için ortaya atıldığı ifade edildi.

YALANLANAN GÜLEN İDDİASINI TEKRARLAMIŞTI

Çavuşoğlu daha önce yalanlanmış olmasına karşın Fethullah Gülen’in iadesi konusunda da yeni iddiada bulundu. Çavuşoğlu, “Trump yönetiminin Fethullah Gülen’in iadesi için çalıştığını” ileri sürdü. Çavuşoğlu, “ABD Başkanı Donald Trump, Arjantin’de, Gülen ve başka kişilerin iadesi için çalıştıklarını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a söyledi” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin