Çavuşoğlu ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Yaptırımlar, ciddi olduğumuzun göstergesi

Singapur’da ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rahip Brunson’dan dolayı Türk bakanlara uygulanan yaptırımların ‘ciddi olduklarının göstergesi olduğunu’ söyledi. Çavuşoğlu ise tehdit diliyle sonuca varılamayacağını söyledi.

ABD’nin bu kararının ardından ilk yüz yüze görüşme bugün Pompeo ve Çavuşoğlu arasında gerçekleşti.

Reuters, görüşme sonrası bakanların ‘çözüm için mutabık kaldıklarını’ duyururken Pompeo, “Yaptırımlar ciddiyetimizi gösteriyor” dedi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Taraflar, sorunların çözümü için birlikte çalışacak” denildi.

Çavuşoğlu: Tehdit diliyle sonuca varamazsınız dedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada “Sorunların hepsinin bir anda çözülmesi beklenemez. Birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunları çözerken başka konuları da değerlendirdik. Yapıcı bir görüşmeydi” dedi.

Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Biraz önce muhatabımla görüşme gerçekleştirdim. Ülkeler arasında sorunlar olabilir. Biz Türkiye olarak diplomasi ve diyolagla karşılık anlayıla çözmeyi arzu ettik. Yaklaşımımız böyle oldu. Tehdit ve yaptırımlarla bir sonucu varılamaz. Bunu tekrarladık. Bunun iyi anlaşıldığını anlıyoruz. Pompeo ile nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Sorunların hepsinin bir anda çözülmesi beklenemez.

Birlikte çalışmak konusunda mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz. Bu sorunları çözerken başka konuları da değerlendirdik. Yapıcı bir görüşmeydi”

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin