Can kaybı ve vaka sayısı artıyor; Bakan Koca: Hatırlatma dozuna ihtiyaç duyulacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İki doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ikinci doz üzerinden beş altı ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir” dedi.

Diğer yandan Türkiye’de son 24 saatte 23 bin 914 vaka, 262 can kaybı kaydedildi. Bir günde 308 bin 437 Covid-19 testi yapıldı, 30 bin 103 kişi iyileşti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden şunları kaydetti: “Vaka sayımız 23 bin 914. Can kaybımız 262. Tablodaki ciddi seyri kontrol altına almak ve can kayıplarını azaltmak için elimizdeki imkân tedbirler ve aşıdır. Tam doz aşılarımızı olup toplum bağışıklığını sağlayalım. Maske, mesafe, temizlik kuralı şu an vazgeçilmezimiz.”

Bakan Koca: Hatırlatma dozuna ihtiyaç duyulacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı diğer bir açıklamada ise, “İki doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ikinci doz üzerinden beş altı ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir” dedi.

Bakanın, bilim kurulu toplantısı sonrası yayınladığı yazılı açıklamasından öne çıkan satırbaşları şöyle:

*Hastanelerimizdeki aktif vakaların yüzde 90’a yakını aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişilerdir.

*Aşısı tamamlanmamış kişi, iki doz inaktif aşı olup ikinci doz aşısından üç ay sonra hatırlatma dozunu da yaptıran veya son altı ay içinde iki doz mRNA aşısı olan kişidir.

*Bilgilerimiz, inaktif aşıdan üç ay sonra yapılan hatırlatma dozunun, koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Üç doz aşı olmuş vatandaşlarımızın vaka sayıları içindeki oranı yüzde 2’den daha azdır.

*İki doz mRNA aşısından sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyulacağının en önemli örneklerinden biri İsrail’de ikinci doz uygulamasından altı ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir.

*Yaklaşık 8 milyon nüfusta günlük 10 bin vaka görülmesi bizim nüfusa oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir.

*Türkiye’de hatırlatma dozu ihtiyacı tespit edilerek uygulamaya erkenden başlanmış, olası 100 bin vakalık etki 20 bin günlük vakayla sınırlanmıştır.

*Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz. Şu an izleme ve tedbirleri uygulama sürecindeyiz.

*Ülkemizde hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Vakit kaybetmeden hatırlatma dozunuzu olun.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin