Büyük göç devam edecek

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Fırsatını bulan Türkiye’yi terk ediyor. Mülkiyet hakkının, çalışma ve sözleşme hürriyetinin zerre kadar kıymetinin kalmaması sermaye göçünün en bariz sebebidir.

2016 ila 2018 seneleri arasında 17 bin milyoner başka memleketlere göçtü. 2015 senesinde 1.000 milyoner göç etmişti. Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilanıyla hukuk devletinin lağvedilmişti.

ŞİRKETLERE EL KONULDU


OHAL’de Hizmet Hareketi ile gönül bağı bulunan yüzlerce ailenin şirketlerine tek suç delili sunulmadan el konulması, 200’e yakın gazete, televizyon ve radyonun kapatılması sermayeyi hiç olmadığı kadar ürküttü.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan, “Allah’ın lütfu!” diyerek memnuniyetini izhar ettiği 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bahanesiyle tek adam rejiminin eksik kalan kısımlarını ikmal etti.

Erdoğan darbe ve korku iklimini lehine çevirdi. Hiç ummadığı kadar etkisiz bir muhalefet sayesinde anayasa değişikliğini halka kabul ettirdi.

Böylece hükûmeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve bütün adliye teşkilatını avucunun içine aldı. Kanun, icra ve mahkeme artık Erdoğan’ın iki dudağı arasına sıkışıp kaldı..

2018’DE 4 BİN MİLYONER GÖÇTÜ

Erdoğan’ın bir nevi hanedanlığa dönüştürdüğü Türkiye’de göç eden milyoner sayısı arttı.

2016 ve 2017’de bavulunun toplayıp giden milyoner sayısı toplam 12 bin oldu. 2018 rakamı da açıklandı. Sadece geçen sene 4 bin milyoner daha Türkiye’den ayrıldı.

Türkiye milyoner sayısının yüzde 12’sini başka memleketlere kaptıran büyük ekonomiler arasında 1’inci oldu.

“Global Wealth Migration Review” ismi ile yayımlanan Küresel Varlık Göçü Araştırması’na göre “en çok zengin göçü veren ekonomiler” sıralamasında ise 4’üncüyüz.

İSTİKAMET AVUSTRALYA, ABD VE KANADA…

Türkiye’nin önünde Çin, Rusya ve Hindistan bulunuyor. Çin’den 15 bin, Rusya’dan 5 bin ve Hindistan’dan 5 bin milyoner göç etti.

Milyonerlerin en çok tercihi ettiği adres Avustralya. 2018’de 12 bin dolar milyoneri Avustralya’ya göç etti. 2’nci sırada 10 bin yeni milyonere kucak açan ABD var.

4 bin dolar milyoneri ise yerleşmek için Kanada’yı seçti.

Göç edilen devletlerin müşterek tarafları olduğu gibi göç edilen devletlerin de cazip veçhesi hayli fazla.

Birinde olan diğerinde eksik kaldığı için imkânı olan herkes cazibe merkezine gitmeyi tercih ediyor.

EĞİTİMLİ GENÇLER DE GİDİYOR

Sermaye göçü ile mahdut değil çölleşme tehlikesi. Eğitimli gençler de Türkiye’yi terk ediyor.

2017’de aralarında Boğaziçi, Bilkent ve ODTÜ gibi en başarılı üniversitelerden mezun olan gençlerin de bulunduğu 250 bin eğitimli nüfus Türkiye defterini kapattı.

Hayata yeniden başlamak üzere başka memleketlerin yolunu tuttular. Üstelik dönmemek üzere gidiyorlar.

Entelektüel sermayesini bu kadar hoyrat bir şekilde harcayan bir devlet için mevcut iktisadî kriz sürpriz sayılmaz.

İdare-i maslahattan, “En zeki öğrencilerimizi Batılı eğitim kurumlarına kaptırıyoruz.” diyen Erdoğan’ın diğer tarafta kafayı kaldıran herkesi paralı troll ordusunun önüne attığını cümle âlem biliyor.

Erdoğan’ın tasavvur ettiği nizamda kendisi ve akrabalarından gayrı kimseye hakk-ı hayat tanımayacağını bilen AKP’nin ihale zengini işadamı ve bürokratları da kaçıyor.

ORGANİZE CEHALET KITALARI SEFERBER

Yalanlar üzerine inşâ edilen yeni rejiminde cehalet en makbul mertebe. Organize cehalet kıtaları seferber edildi.

Erdoğan’ın medya havuzunda hakikate yer yok! Hakikatin peşine düşecek gazetecilere de yer yok!

Ahval-i umumî böylesine perişan iken İnsan haklarında, düşünce ve ifade hürriyetinde Afrika’nın bile gerisine düşen bir memlekette iyi eğitimli gençler niye dursun ki!

Gençler de işadamları da gidiyor. Çünkü,

*Başka yerlerde daha iyi imkânlar varken Erdoğan’ın lûtfedeceği kadar nispi demokrasiyle hayatı kendilerine zindan etmek istemiyorlar.

*Attıkları tweet sebebiyle “Yarın hapse atılır mıyım?” korkusu ile yaşamaktansa Amerika’da pizza dağıtmayı, İngiltere ya da herhangi bir Avrupa ülkesinde garsonluk yapmayı kendi izzetlerine daha münasip buluyorlar.

*Adaletin olmadığı bir devlette mülkün de payidar olamayacağının farkındalar.

*Daha iyi hayat standartlarını hak ettiklerine inanıyorlar.

*Kurulu düzeni terk etmenin riskleri ile yüzleşmeyi göze alacak kadar kararlılar.


*Her şeyin bir gecede değişmeyecek kadar alt üst olduğunu biliyorlar.

*Geride bıraktıklarının acısını yüreklerinde duya duya yeni bir sayfa açıyorlar.

BAŞKALARI HAVADA KAPIYOR

Bir devlet beşeri ve maddi sermaye olmadan ayakta durumaz. “250 bin genç, 17 bin milyoner Türkiye’yi terk etti” haberlerine istatistiki bir veri diye bakmak büyük hata olur.

Lisans seviyesinde ortalama bir eğitim almış bir gence harcanan para 100 bin dolar. Bir senede 250 bin genç gitmişse sadece maddi kayıp 25 milyar dolardır (150 milyar TL).

Türkiye’nin kalıcı kaybı ise bunun en az iki-üç mislidir. Hazır yetişmiş insanları başkalarına altın tepside sunuyoruz. Onlar da havada kapıyor zaten.

Kimine göre vatan haini, kimine göre korkak sayılsalar da sadece insan haysiyetine yaraşır bir ömür sürebilmek için hiç bilmedikleri coğrafyalara göç ediyorlar.

Erdoğan’ın taht-ı tasarrufunda demokrasi açığı büyüdükçe Türkiye’den “büyük sermaye ve beyin göçü” devam edecek.

Esas krizle “büyük göç” tamamlandığında yüzleşilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin