Burası Türkiye: Başhekim, kendi hastanesindeki ihmali inceleyecek

Tunceli Devlet Hastanesi’nde tedavi olmayı beklerken, doktorsuz ve hemşiresiz odada çocuğunu kaybeden annenin şikayeti üzerine hastane hakkında inceleme başlatıldı. Ancak Valilik, hastanenin ihmali olup olmadığını aynı hastanenin başhekimine sorulmasına karar verdi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, 21 haftalık hamile olan Ü.H. isimli kadın 28 Kasım 2018 gecesi Tunceli Devlet Hastanesi’ne giderek karın ağrısından şikayet etti. Burada kan ve idrar tahlili yapılan kadın, ‘gaz sancısı’ teşhisiyle birkaç saat sonra evine gönderildi.

‘Gaz sancısı’ diye eve gönderilen kadın düşük yaptı

Tunceli Devlet Hastanesi Başhekimi Çağdaş Özdemir

Durumu ağırlaşan kadın, saatler sonra yeniden hastaneye başvurdu ve gözlem altına alındı.
Sabaha karşı ise Ü.H. isimli kadının düşük yaptığı anlaşıldı. Acılı kadın ve yakınları hastanede kendileriyle ilgilenilmediğini savundu. Ardından olay esnasında hastane odasında doktor ve hemşire olmadığı iddiasıyla durumu savcılığa taşıyarak hastane yönetiminden şikayetçi oldular.

Tunceli Valiliği de konuyla ilgili soruşturma için düğmeye bastı. Önceki gün soruşturmayla ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Tunceli Valiliği görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle hastanenin Kadın Doğum Uzmanı E.K., acil doktorları E.K. ile S.Ö. hemşireler Y.Ö. ve G.O. hakkında inceleme başlattı.

Valilik inceleme için başhekimi görevlendirdi

4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun’a göre ön inceleme yapmak üzere Tunceli Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Op. Dr. Kadın Doğum Uzmanı Çağdaş Özdemir görevlendirildi.

Yani görevlerini ihmal ettikleri iddia edilen 3’ü doktor ve 2’si hemşire olmak üzere 5 hastane personelinin ‘ihmal iddialarını’ bizzat kendi başhekimlerinin incelemesine karar verildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin