Bu ismi not edin: Baba Vanga

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Bu “Baba” bildiklerimizden değil Bulgarcada “Ana” anlamında o yüzden aslında “Ana Vanga” ya da Vanga Ana demek daha doğru sanırım.

Çok enteresan bir kişilikmiş.

“Miş” diyorum zira yaklaşık çeyrek yüzyıl önce ölüp gitmiş.

Ancak o kadar etkileyici bir karakter ki, özellikle kapısında olduğumuz 2020 yılı için söyledikleri onu çok önemli kılmış.

Ben dahil olmak üzere pek çok kişi için söylediklerinin çok bir kıymet-i harbiyesi yok gibi gelebilir ama dünyada siyasetçiler dahil pek çok kişi ve kesim bizim gibi düşünmüyor onun öngörülerini önemsiyor.

Aslında gerekçeleri de var; daha önce söylediklerinin neredeyse tamamının sonradan gerçekleşmiş olması görme engelli bu kadını önemli kılmış.

İsterseniz ansiklopedik bir giriş yapalım:

Baba Vanga, doğum ismiyle Vangelia Pandeva Dimitrova, kör bir Bulgar mistik, Durugörüdür. Yani kâhin… Bulgaristan’da, Kozhuh dağlarında, Yer Rupite bölgesinde hayatının çoğunu geçiren bir Herbalist aynı zamanda. Evlendikten sonra Vangelia Gushterova ismiyle ün salıyor. Vanga da Vangelina’nın kısaltması. Günümüz dünyasında milyonlarca insan, paranormal yeteneklerine sahip olduğuna ikna olmuş durumda.

Çok enteresan bir hayat öyküsü de var.

Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı daha sonra, Ustrumca’da (bugünkü Makedonya Cumhuriyet’inde) sağlık komplikasyonlarından muzdarip olarak bir prematüre bebek olarak dünyaya geliyor. Tarih 31 Ocak 1911… Hayatta kalıp kalmayacağı belli olmadığı için bir süre isimsiz yaşıyor. Nefes dahi alıp almadığı belli olmayarak bir süre yaşıyor. Ne zaman ki ilk çığlığı basıyor, hemen ismini koyuyorlar: Vangelia… Çocukluk yıllarında, mavi gözleri ve sarı saçları ile sıradan bir kız. Babası I. Dünya Savaşı sırasında Bulgar Ordusunda, bir İç Makedon Devrimci Örgütü (İMDÖ) aktivist. Sonra annesini de kaybedince küçük Vangelina’ya komşuları bakıyor.

Plörezi denilen ağır hastalığa yakalanıyor gençken. Anadolu’da halk arasında Zatülcenp deniyor lakin vereme çok yakın bir hastalık. Hatta verem-kanser karışımı gibi bir ağır illet bu. Doktorlar ondan umudu kesiyorlar, kısa bir süre ömür biçiyorlar ama öldürmeyen Allah öldürmüyor işte. Çok hızla iyileşiyor hayatını değiştiren olay ise 1920’lerde oluyor. Korkunç bir fırtına yakalıyor yaşadığı köyü. Kasırga o kadar şiddetli ki, genç Vangelina’yı 2 km uzağa fırlatıyor.

Vanga sonradan çok korkmuş bir şekilde bulunuyor, gözleri kum ve toz ile kaplı şekilde. Bu yüzden şiddetli ağrıları nedeniyle gözleri açılamıyor. Hiçbir iyileştirme çabaları sonuç vermiyor ve parasızlıktan dolayı kısmi operasyon yapılmasına rağmen artık tekrar göremiyor.

Kaderi ikinci dünya savaşında tamamen değişiyor. Yüzlerce ziyaretçisi oluyor bu tuhaf kadının. Nisan 1942 tarihinde Bulgaristan Çar’ı III. Boris kendisini ziyaret ediyor.

Gelelim kehanetlerine. Vurguladığım gibi; çoğumuz için anlamı olmayabilir ama, büyük depremlerin neredeyse tamamını önceden tahmin ediyor Vanga Ana. Rusya’nın Afganistan’ı işgalinden İkiz Kuleler’e saldırıya, deprem sonrası tsunamiden Arap Baharı’na kadar akıl almaz uzunlukta bir liste var kehanet portföyünde. 1996 yılında meme kanserinden öldükten sonra bile kehanetleri dilden dile dolaşıyor. Gandi’den Obama’nın başkan olacağına kadar çok ilginç tahminleri var Vanga’nın.

Gelelim şimdiki zamana. Birilerinin not tutmasıyla günümüze gelen kehanetlerinde 2019 ve 2020 çok özel yer tutuyor. IŞİD’den Trump’ın başkanlığına kadar pek çok alanda öngörüde bulunan bu tuhaf kadın, 2020’de Avrupa’nın ekonomik açıdan çöküş sürecinin başlayacağını, Asya’nın haritadan silinme noktasına geleceğini, ABD ve Rusya başkanlarının kötü kader ile karşılaşacaklarını söylüyor.

Rusya otoriter başkanının bir suikast ile öldürüleceğini not etmiş talebeleri. Trump’ın ise çok ağır bir hastalığa yakalanacağını bildirmiş. Organ naklinde ve yapay organda dünyada inanılmaz gelişmelerin 2020’de başlayacağını öngörüyor Vanga Ana, Avrupa’nın ekonomik çöküş ile beraber Müslümanların etkisi altına gireceğini de vurguluyor. 2033 yılında buzulların artık dünyayı tam anlamıyla tehdit edecek konuma geleceğini söylemekle beraber, büyük yer sarsıntıları için işaret ettiği yıl ise 2020…

Bu kehanetlerin ne kadarını inanırsınız ya da ne kadarı gerçek çıkar bilemiyorum. Ama yaşanan olaylar ve geçmişte yaşananları birleştirirsek bazı şeyleri söylemek de eşyanın tabiatına ve insanoğlunun fıtratına uygun.

Dünya sanırım tarihin çok az döneminde bu kadar zalim, insanlık dışı, vicdansız bir yönetici takımıyla yönetilmiştir. Tıpkı evrendeki yıldızların bir hizaya dizilmesi gibi bir şey Trump’tan Putin’e, bizimkinden Maduro’ya onlardan Kore’deki manyağa kadar uzanan renkli, çılgın ve karanlık güruh tarafından yönetiliyor. Ve acı olan bunların çoğunu kendi halkları destekliyor ya da o hale getiriliyor.

Şüphesiz yaşanan zulümlerin, haksızlıkların, vicdansızlıkların bir bedelini ödeyecek yine dünya. Vanga Ana bunları hissikablelvuku ile mi söylüyor bilemeyiz ama bildiğimiz şu, o dediği için değil, tablo böyle olduğu için olacak bazı şeyler.

Allah mazlumları, masumları muhafaza buyursun!

2 YORUMLAR

  1. Siz “Vanga Ana, bunları bir hissi kabl el vuku ile mi söylüyor, bilemiyorum” diyorsunuz. Biz ise dediklerinizi söylemişmi söylememişmi onu bile bilemiyoruz. Sakın birileri çok defa olduğu gibi, oynanıp bitmiş maçların skorunu alt alta yazıp, “bakın bunların hepsini bildi” demiş olmasın. “Talebeleri not almışlar”… Hangi kitapta açıkça yazılmış, hangi sözü doğru çıkmış. Yıllarca Nostradamus’un da sırtından çok para kazanan, şiirlerini yorumlayıp, “bakın aslında bu şiirin tefsiri böyle ve şu tarihte bu da tuttu” deyip milletin kafasını karıştıran çok insan oldu… Şimdi 2020’de dedikleri çıkmazsa, bendeniz “Nedim Abi, geçen yıl sonunda, böyle demişti; tutmadı” diyeceğim. Umarım bu yazıyı okuyan birileri, “2020 için tutmadı ama 2021 için tutabilir” demez.

  2. Nacizane benimde olması imkansız gibi gözükse de şöyle bir tahminim var. Dediğiniz gibi bu kadar zalim lider dünyanın başında ve bunları halkı destekliyorum elbette ama en önemlisi tepedeki aileler destekliyor. 11 Eylül benzeri bir durumdan yeniden faydalanmak için yakında Trump’ı, Kennedy ‘nin akıbetini maruz bırakabilirler diye düşünüyorum. Olması imkansız gibi gözüksede , farklı bir şeyler olacağı kanaatindeyim. Belki bu anamızın söyledikleri olacaktır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin