Bosna’da Bihaç Koleji’nin müdürü Fatih Keskin gözaltında

Bosna Hersek’in Bihaç şehrindeki Richmond Park Bihaç Koleji’nin müdürü Fatih Keskin, çağrıldığı polis merkezinde gözaltına alındı. Keskin, sürekli oturumunun iptal edildiğinin kendisine söylenmesinden sonra Saraybosna’da bir göçmen merkezine götürüldü.

20 yıla yakın bir süredir Bosna Hersek’te yaşayan ve sürekli oturumu olan eğitimci Fatih Keskin, tutulduğu merkezden bir ses kaydı ile durumunu anlattı. Gerekçesiz yere kendisinin alıkonulduğunu belireten Keskin, şunları aktardı:

”Bugün saat 10’da Yabancılar Polisi tarafından çağırıldım görüşme için. İşte orada kişisel bilgilerden sonra Bosna’daki kanunları çiğnediğim söylendi ve bundan dolayı sürekli oturumumun iptal edildiği söylendi bana. Ben de hangi kanunları çiğnediğimi sorduğum zaman işte “biz bunu bilmiyoruz”, oradaki kişi dagha doğrusu “ben dahi bunu bilmiyorum” dedi. Daha sonra orada oyaladılar beni. Bir saat sonra iki polis geldi, “haydi Sarayova’ya gidiyoruz” dediler. Ben de “Avukatlarım olmadan bir yere gitmek istemiyorum” dedim. Ondan sonra polis “iştw böyle isterseniz insan gibi gidelim yoksa zorla götürürüm” dedi. Şimdi Sarayova’da göçmenlerin bulunduğu bir kamptayız. Burada şartlar çok kötü. Şu an kar yağmış kaloriferler yanmıyor yani. Acayip bir durum var yani…

Bihaç’taki Richmond Park Bihaç Koleji’nde 6 yıldır okul müdürü olarak görev yapan, Bosna Hersek’te sürekli oturumu ve kimliği olan Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:
Ben ısrarla sormama rağmen, ”Neden dolayı benim sürekli oturumumu iptal ediyorsunuz” diye sormama rağmen, ‘İşte kanunu çiğniyorsunuz.’ dediler. ‘Hangi kanunu çiğniyorum’ diye sordum. Oradaki kadın “Ben de bilmiyorum” dedi. Müfettiş diyen bir de bunu. Daha sonra gelen polisler “biz emir kuluyuz. Seni götürmemiz lazım” dediler, bu şekilde aldılar. Binmeseydim minibüse ‘isterseniz kelepçeleyerek götüreyim’ dedi yani. Kaldığımız yerde durum bu. hapishane gibi bir yer. Soğuk bir odada bekliyoruz bakalım.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin