Boş övünmeler

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Bütün sağcılar ve İslamcılar siyasi fikir sahibi olmaya şöyle başlar; Avrupa bir zamanlar şöyle böyleyken Doğu’da şunlar vardı bunlar vardı, medeniyette şu kadar ilerideydi. Batı’da tuvalet bile yoktu, pislikten veba olur tifo olur binlerce kişi bu yüzden ölürdü ama Doğu’da binlerce yıl önce tuvalet vardı.

Bu söylemin sağ kesimde hala bir hayli alıcısı olduğu için Recep T. Erdoğan’da müşterilerine pardon seçmenlerine aynı jargon ile hitap ediyor ve diyor ki  ‘’Daha Amerika keşfedilmemişken, Paris ve Londra’nın esamesi bile okunmazken, İstanbul her alanda dünya merkeziydi. Avrupa’da insanlar içlerinde şeytan var diye cayır cayır yakılırken, İstanbul’da bırakınız insanları güvercinler, köpek, kediler bile şefkatle bağırlara basılıyordu.

Evet şarkta binlerce yıl önce tuvalet vardı ve ama binlerce yıldır neredeyse hiçbir ilerleme kaydetmeden öylece duruyor. Batı’nın tuvaletle tanışması çok daha yakın zamanda oldu ama şarktaki tuvaletlerden fersah fersah daha temiz ve dinin ruhuna çok daha uygun halde getirdiler. Yani ilerlediler.

Recep T. Erdoğan diyor ki ‘’Tarihe baktığımızda kimi şehirlerin içinde eğlence için insanların katledildiği arenalarıyla öne çıkmıştı. Kimi şehirler cadı suçlamalarıyla insanların yakıldığı meydanları ile üne kavuşmuştu. Kimi şehirler ise yüz binlerce canın telef edilerek yükseltildiği devasa yapılarıyla tarihe kaydedildi. Bizim medeniyetimiz ise önce insan diyen bir tasavvurun eseri olarak inşa edilmiştir, Roma’yı biz arenalarla tanıyoruz, bizim ecdadımız böyle şey inşa etmedi”

2000 yıl önce yapılanlardan dolayı Batı’yı yerin dibine batıran Recep T. Erdoğan önderliğindeki sağcılar, 600 yıl önceki cadı avcılığından dolayı Avrupa’ya medeniyet eleştirisi getirenler insanlığın geldiği en ileri yıllarda bizzat kendi elleriyle yaptığı cadı avını görmezden gelmekle kalmıyor yapılanları alkışlıyor. Recep T. Erdoğan kendi ağzından olay nasıl dillendirilmişti ‘Cadı avıysa cadı avı bunları bütün her yerden temizleyeceğiz’.

Recep T. Erdoğan’ın söylediği şeyleri ciddiye alarak onun üzerine bir yazı yazmak çok abes bunun farkındayım. Çünkü onun dilinin kemiği yoktur her şeyi ama her şeyi söyleyip savunabilir o nedenle onun ağzından çıkan sözlerin ciddiye alınır bir tarafı yoktur ama bütün sağcı düşünce biçiminin alt yapısı bu anlayışla örülü olduğu için söylüyorum, Roma’dan bu arenalar kaldırılalı binlerce yıl oldu. Bugün Roma; faşist diktatör Mussoli’nin bile kimliğine müdahale edemediği, bu yüzden neredeyse 300 yıldır yeni bir binanın inşa edilmediği abidevi bir kenttir. Roma’ya ağız dolusu laf edenler 400 yıl Osmanlı’nın, binlerce yıldır da insanlığın kalbi olan bir kenti betonlarla yağmalanmasına tek bir kelime etmiyorlar. Binlerce yıllık Suriçine utanmadan rezidans, spor salonu inşa eden bir Vandal ruhun ve onu sessizlikle alkışlayan sağcılarda biraz utanma duygusu olsaydı ağızlarını hiç açamaz durumda olurlardı.

Her fırsatta‘’Buhara, Semerkand, Tebriz, Kudüs, Medine, Bağdat, Şam, Kurtuba gibi şehirlerin dünyanın her tarafından alimleri kendisine çektiğini oraların birer ilim merkezi olduğunu her fırsatta söyleyenler iktidarları zamanındaki ilim, irfan, medeniyet, ahlak konusundaki bu çölleşmeyle zerre miktar ilgilenmiyorlar. Neredeyse hepsinin aklında ve ruhunda ‘Karun’un hazinelerine’ ulaşma emeli var.

Doğu’nun tarihiyle Batı’nın tarihini kıyaslayıp oradan kendilerine sürekli bir övünme yolu bulanlar tam 17 yıldır iktidardalar. Bugün hesapsız bir güçle kullandıkları iktidarlarından geriye, beton ve zorbalıktan başka bir şey kalmayacak. İnsan yüzlü şehirlerimiz vardı diye övünüp ev adı altında insan barınakları kurdular, güvercinlere bile sahip çıkılıyordu deyip kuşların yüz binlerce yıllık göç yollarına havaalanı inşa ettiler. Eskiden şehirlerimiz devrin alimlerini kendisine çekti diye övünüp on binlerce ilim adamını, aydını, yazarı, düşünürü ya hapse attılar ya ülkeden kovdular.

Sağcılar iyi olan ne varsa her şeyi tarihe kilitleyip bugüne zorbalık bıraktılar. Şehiri çaldılar, medeniyetten kalan son kırıntıları da süpürüp attılar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin