Bombanın hedefinde Erdoğan var!

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Bugünkü siyaset dengelerine baktığımızda Türkiye’nin en kilit partisi HDP, daha doğru bir ifadeyle Kürt seçmenidir. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki dengenin, bu kitlenin vereceği oylara göre bozulacağını en sıradan siyasi analistler bile görebilir. Recep T. Erdoğan, İstanbul seçimlerindeki yenilginin en büyük sebebi olan HDP seçmeninin, bir kez daha muhalefeti desteklemesini seyredecek mi yoksa bir hamle yapacak mı?

Terör saldırısına kadar yaşanan bazı gelişmeleri, bu yönde atılmış adımlar olarak okumak mümkün. Bu hamleler seçim sürecinde AKP-HDP yakınlaşmasının işaret fişeği gibiydi. Önce Bekir Bozdağ başkanlığında AKP’li bir heyet HDP’yi ziyaret etmiş, yapılacak anayasa değişikliğiyle ilgili fikir alışverişinde bulunmuştu. Ortağıyla beraber sabah akşam terörle beraber andığı HDP’ye böyle bir ziyaret gerçekleştirmesi AKP için -ortağını göz önünde bulundurduğumuzda- oldukça radikal bir adımdı. 

Ardından Edirne’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın, Diyarbakır’da kalp krizi geçiren babasını ziyaret etmesine müsade edilmiş hatta özel bir jetle gitmesi sağlanmıştı. Bu son yıllardaki AKP politikaları açısından atipik bir durumdu. 

Sonra da HDP içinden hamleler geldi. Bunlardan Pervin Buldan’ın İYİ Parti’yi hedef alan sözlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tavır aslında filmin sekanslarından biri gibiydi ve HDP’nin millet ittifakıyla arasına bent oluşturma çabasıydı. Orhan Miroğlu’da AKP içerisinden HDP’ye sesleniyor ve fırsatı iyi degerlendirmelerini öğütlüyordu. 

AKP-HDP ittifakının taşları döşenmeye başlamıştı. Kıvırmada, ters hamlelerde, düşmanla ani manevralarla müttefik olmada dünyada kimsenin eline su dökemeyeceği Erdoğan’ın, seçimlere kadar HDP ile canciğer kuzu sarması haline gelmesi işten bile değil. Daha önce defalarca yaptı bunu, kanlı bıçaklı olduğu düşmanlarıyla kısa sürede sarmaş dolaş, dost ve müttefik oldu, hem de kolayca.

Devlet baskısının azaltılması, tutuklu olan belediye başkan ve milletvekillerinin serbest kalması da işleri fazlasıyla kolaylaştıracaktı. Bugünkü gerginlikten bir hayli yorulan HDP de AKP’ye karşı hiç boş değil. 

Beyoğlu’ndaki terör saldırısını tam bu denklem içinde okumanın faydalı olacağı kanaatindeyim. Saldırıdan sonra evine çekilmiş istirahat eden fail, orta okul, lise müsameresi tadında tam da bu gelişmelere bomba atacak şekilde itiraflarda bulundu. New York yazılı sweatshirt giyen bu ürkek, korkmuş, gariban fail, “Rojava’dan emir aldım, bombayı koydum, amirlerimin tüm dedikleri doğrudur” şeklinde yaptığı beyanlarla aslında muhtemel bir HDP-AKP ittifakını bombalıyordu. 

Bu bomba ortakları tarafından, Recep T. Erdoğan’ın muhtemel yeni siyasetine karşı patlatılmış bir bombadan başka bir şey değil gibi duruyor.  Bu, ortaklarının Recep’e, seni HDP’ye bırakmayız, arkanı dönüp gidemezsin mesajıdır.

Son yıllarda Erdoğan’a istediği iktidar hep PKK eliyle geldi. Bugünkü rejimin önünü açan 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce PKK, sahaya inerek iktidarın Erdoğan’a verilmesine aracılık etmişti. Erdoğan, yeni dönemde iktidarın yolunun Kürtlerden geçtiğinin farkında ancak bu sefer 2015’deki gibi terör yoluyla değil de siyaset yoluyla bu emeline ulaşmak istiyor. 

Kaos ve terör yoluyla iktidara ulaşmak için Erdoğan’ın, Ergenekon kadrolarına gereksinimi var. Ancak her gereksinim onlara biraz daha teslim olmak anlamına da geliyor. Bu yüzden bence Erdoğan, Ergenekonculardan artık kurtulmak istiyor. Ergenekon, Recep T. Erdoğan’a bomba ile cevap verdi. 

Bence iki taraftan da yeni hamleler gelecek. 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

  1. İyi ki varsiniz ve bizleri aydinlatmaya devam ediyorsunuz.

    Şu karanlik, kimin kiminle iş çevirdigini tek başimiza çözemeyecegimiz şu puslu havada, bizlere dönen dolaplari, Profesyonelce ve Kapsayici bir şekilde gösteriyorsunuz.

    Teşekkürler…

  2. Ekleme: HDP AKP’nin el uzatmasını istemiyor. Ama uzatılan el olunca geri çevirmesi durumunda Kürtler rahatsız olacaklar. O yüzden uzatılan eli geri itemez. Devreye PKK girer. HDP-PKK ilişkisi 40 yıl olduğu gibi yine aynı mekanizmayı kullanarak durduk yere sahne alır. HDP ye uzatılan el çekilmek zorunda bırakılır. Çünkü mide bulandırıcı olaylar yaşanır. PKK HDP ile ilişkili olduğuna göre, HDP ye el uzatıldığında bu bütün oyunu bozmaktadır. Önce HDP ile görüşüldü sonra Selahaddin bırakıldı ve peşinden hemen apar topar bir saldırı geldi. Oyun kurucular HDP’yi dışarıda bırakmak istiyor. Muhalefet de buna dahil. HDP ye el uzatıldığı an biri tarafından hemen devreye PKK girer. HDP deşifre olmasın diye PKK devreye girer. Yoksa uzatılan eli çevirmek yani hep dedikleri barışı ret etmek HDP’nin Kürtlere anlatabileceği bir şey değil. HDP nin hep ret edilen pozisyonda kalması gerekir. Eğer Onu aralarına alırlarsa HDP’nin gerçek yüzü ortaya çıkar. HDP Kürt kimliği üzerinden mağdur rolünü oynamaktadır. HDP ye verilen görev barış yapmamaktır. Bunun için PKK devreye girer ve saldırılar başlatır. Bu sayede HDP ye uzanan yada uzanacak olan eller kesilir. HDP mağdur rolünde yoluna devam eder. HDP nin oyununu bozmak isteyen dünyanın en demokrat toplumunu getirmeli. O zaman HDP nin demokratlığının CHP nin demokratlığı kadar olduğunu görürsünüz. Ama HDP nin gerçek yüzünün ortaya çıkmasına izin verilmiyor. PKK hemen devreye giriyor. Şiddet artınca HDP ye el uzatanlara şu deniliyor; “yoksa sen PKK işbirlikçisine el mi uzatıyorsun?” denir. Bu baskıdan kurtulmak için kişi kan gölüne dönmüş ortalıkta elini çeker ve susar. İşte HDP nin istediği tablo bu. Yani acı çekmekten zevk alıyor. Herkes beni dışlasın diye bekliyor.

    Diyelim sınıfta hep dışlanıyorsun ve kimse bu sayede senin gerçek yüzünü görme şansı olmuyor. Aradan bir dallama çıkıp onunla samimi olmaya çalışsa o dışlanan diyecek ki “lan nereden çıktı bu dallama”. PKK şiddet uyguladığında diyalog kesilir. Çünkü PKK ile HDP birlikte hareket etmektedir. Bunu açıktan itiraf etmezler ama bir yüzleri sesini çıkarmayarak bu şekilde algılanmasını sağlar. Bu sayede HDP dışlanır. Aslında dışlanan Kürtlerdir. Kürtler Türklerden koparılmaktadır asıl amaç.

  3. Bombanın hedefinde ayrıca Kuzey Suriye var. ABD sweatshirtü giydirilen kadın Suriyeden gelmiş. Suriye ve NEW YORK yazısı birlikte düşünülünce Kürdistan Özerk Bölgesi ve ABD akla gelmektedir. ABD ve Özer Bölgeyi bir kadının şahsında birleştirdiler. İçi Arap dışı ABD li. Ve çok kötü bir şey yapıyor. Demek ABD ve Kürtler Suriyede çok kötü bir şey yapıyorlar. Yani böyle düşünmemizi istiyorlar. O zaman Suriye savaşı yaklaşıyordur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin