Bolivya’da darbe: Genelkurmay Başkanı istedi, Morales istifa etti, tutuklama kararı çıktı

Bolivya’da Eva Morales’in şaibeli şekilde yüzde 47,8 ile kazandığı seçimlerin ardından başlayan gösteriler sürerken, Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını istedi.

Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını açıkladı. Bolivya ordusu ve polis teşkilatı, Morales için tutuklama emri çıkardı.

Morales, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ”Polisin bana karşı yasadışı bir tutuklama emri aldığını kamuoyuna duyurduğunu açıklıyorum; aynı şekilde, şiddet grupları da evime saldırdı. Darbe çığırtkanları hukukun üstünlüğünü yok ediyor” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, bildiride şu ifadelere yer verdi:

“Ülkede artan çatışmalar karşısında halkın güvenliğini sağlamak, hayat hakkını güvence altına almak adına şiddetin durulmasına müsaade etmesi, Bolivya’nın iyiliği ve istikrarın korunması için Devlet Başkanı Evo Morales’e istifa etmesini öneriyoruz. Halka ve gösteri düzenleyen kesimlere de kardeşler arasındaki anlaşmazlığın kan dökülmesine ve ailelerimizin üzülmesine neden olmaması için şiddet olaylarına son vermelerini talep ediyoruz.”

VENEZUELA DEVLET BAŞKANI MADURO DARBEYİ KINADI

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, darbeye karşı açıklama yaptı. Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Maduro, “Kardeş Devlet Başkanına karşı düzenlenen darbeyi kategorik olarak kınıyoruz. Dünyanın sosyal ve politik hareketleri olarak ırkçılığın kurbanı Bolivya yerli halklarının hayatının korunması talebiyle harekete geçeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

BOLİVYA’DA NE OLMUŞTU?

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen seçimleri Başkan Morales’in yüzde 47,8 ile kazandığı açıklandı. Muhalefet “hile” yapıldığı iddiasıyla tüm ülkede protesto gösterileri düzenlemesini istedi. Gelişmeleri darbe girişimi olarak niteleyen Morales de destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yaptı. Ülke geneline yayılan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği şiddet eylemlerinde, yaklaşık 400 kişi yaralandı.

Morales, sabah saatlerinde yaptığı basın toplantısında, Amerikan Devletleri Örgütünün denetlediği ve süreçte bazı düzensizliklerin olduğunu belirttiği seçimlerin ve seçimleri düzenlemekten sorumlu Yüksek Seçim Mahkemesinin yenileneceğini duyurdu.

Seçimlerin yenilenmesi için günlerdir gösteriler düzenleme çağrısı yapan seçimlerin mağlubu Carlos Mesa ise bunu kabul etmemiş ve Morales’in katılmadığı seçimler yapılana kadar destekçilerine sokak gösterilerine devam etme çağrısında bulunmuştu.


Bolivya’da polis saf değiştirdi: “Hükümet karşıtı eylemcilerin tarafına geçti”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin