Bol su için haliniz vaktiniz yerine gelsin!

Ramazan ayı ile birlikte yaz sıcakları da kendini hissettiriyor. Bu günlerde, dengeli ve sağlıklı beslenmek daha fazla önem kazandı. Uzun süren açlığın ardından iftarda ve gece ağır yemekler tercih etmek, sindirim sisteminizde ve metabolizmanızda sorunlara yol açabiliyor. Uzmanlar, uyarılara rağmen yanlış beslenmeden dolayı her yıl olduğu gibi şikayetlerin arttığına dikkat çekiyor. Diyetisyenler, Ramazan ayını daha rahat ve sağlıklı geçirme konusunda şu önerileri sıralıyor:

Halsizliği önlemek için su tüketin

Tüm gün su içemediğiniz için sahur, iftar ve iftar sonrasında ortalama 2-2,5 Litre su tüketmeye özen gösterin. Yeterli su alımı olmazsa, halsizlik, tansiyon değişiklikleri, konsantrasyon bozukluğu, sindirim güçlüğü gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Mutlaka sahura kalkın

Günlük açlık süresinin çok uzun olması, kan şekerinin düşmesine, vücudun su kaybetmesine, yorgunluk, halsizlik, uyku eğiliminin artmasına ve metabolizma hızının düşmesine sebep olur. Bu nedenle mutlaka sahura kalkmalısınız. Sahurda en uygun kahvaltılık çeşitlerini tercih etmeli, ağır yağlı ve fazla tuzlu gıdalardan kaçınmalıyız. Yedikten hemen sonra değil, en az yarım saat sonra yatmalısınız.

İftarda yediklerinizi hafifletin

Sofranızda çok farklı yemek çeşidine yer vermeyin. Özellikle kızartma, kavurma gibi aşırı yağlı ve ağır yiyecekler tüketmeyin. Sıvı hacmi fazla olan çorba, salata gibi besinlerle iftara başlamak sindiriminizi rahatlatacaktır. Yağlı kırmızı etler yerine, ızgara, haşlama ve tencere yemeklerine ağırlık verin. Yemeklerinizde katı yağ-margarin kesinlikle kullanmayın. Uzun süre aç kalma, iftarda yemekleri hızlı tüketmenize neden olabilir. Unutmayın, hızlı yediğinizde tokluk hissine ulaşmanız gecikir ve besin tüketiminiz artar.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin